reklamı kapat

POPÜLER

2020 Mercedes EQC
Mercedes elektrikli otomobil
Mercedes EQC

Elektrikli Mercedes EQC Türkiye’de satışta; işte fiyatı ve öne çıkan özellikleri

2020 model yılıyla Türkiye macerasına başlayan Mercedes EQC, ailesinin elektrik pazarındaki ilk meydan okuması niteliğini taşıyor.

Mercedes’in elektrik dönüşümünde oluşturduğu EQ markasının ilk modeli konumunda olan EQC Türkiye pazarındaki kullanıcılarla buluşuyor. İlk olarak 2016 yılında sergilenen modelin Avrupa pazarında bir süredir devam eden macerasının ülkemizdeki ayağı EQC 400 4MATIC versiyonuyla başlıyor. 966.000 TL’lik etiket fiyatına sahip olan Mercedes EQC ile birlikte kullanıcılara araç fiyatına dahil olarak Mercedes-Benz marka Wallbox duvar tipi şarj ünitesi verilecek. EQC, 8 yıl boyunca 160.000 km’ye kadar batarya garantisi ve 6 adet rutin bakım paketiyle listelere girmiş durumda.

Mercedes elektrikli otomobil
Mercedes EQC

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes EQC hakkında bilmeniz gerekenler

Yeni ürün ve teknoloji markası EQ altında satışa sunulacak olan ilk model EQC 400 4MATIC’te tamamen yenilikçi bir değişken dört tekerlekten çekiş sistemi devreye giriyor. Sistem her bir aksta birer adet olmak üzere iki adet kompakt elektromotordan oluşuyor. EQC böylece dört tekerlekten çekişli bir aracın sürüş karakteristiğini sunabiliyor. Tüketimi azaltmak, son derece etkili bir performans sunmak üzere elektromotorlar farklı bir şekilde konumlandırılıyor. Ön akstaki elektromotor düşük ve orta güç gereksinimlerinde mümkün olan en yüksek verimlilik seviyesini sunacak şekilde ayarlanırken, arka aks salt dinamizm sunmak üzere ayarlanıyor. Ön ve arka akstaki motorlar toplam 408 beygir güç ve 760 Nm torkluk değerleri kullanıcılara sunabiliyor. 0’dan 100’e hızlanması 5,1 saniye süren EQC 400’ün maksimum sürat değeriyse 180 km/s ile limitlendirilmiş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EQC’nin bataryası, alternatif akımı doğru akıma çeviren su soğutmalı bir dahili dönüştürücü sayesinde ev tipi prizden veya halka açık alanlarda şarj edilebiliyor. Wallbox ve kamuya açık şarj istasyonlarında saatte 7,4 kW’a kadar şarj imkanı sunan dahili dönüştürücünün kapasitesinin, 2021 yılı içerisinde ise 11 kW’a yükselmesi planlanıyor. Bir Mercedes-Benz Wallbox kullanarak şarj etmek, şarj süresini yerel güç kaynağına oranla üç kat hızlandırıyor. DC şarj istasyonlarında ise CCS ile şarj süresi daha da kısalıyor. EQC, şarj çıkışına bağlı olarak hızlı şarj istasyonlarında 110 kW’a kadar şarj edilebiliyor. Batarya yüzde 10’dan yüzde 80’e sadece 40 dakikada doluyor.

İlginizi çekebilir

Yeni dönemin ilk elektriklisi Mercedes EQC