reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye’ye yer verilmedi; işte Mercedes’in elektrikli otomobil ve batarya üretimini gerçekleştireceği ülkeler

Üç farklı kıtayı içerisine alan milyar dolarlık bir yatırım planıyla karşımıza çıkan Mercedes, Avrupa genelinde de yaygın bir tesis ağı kullanacak.

İçten yanmalı motorlara veda sürecine Smart markasıyla sunduğu tüm modellerle birlikte başlayan Mercedes-Daimler‘in kendi içerisinde geliştireceği teknolojiler için yol haritası merak ediliyordu. Elektrikli otomobil geleceğini EQ adını verdiği modeller üzerinden gerçekleştiren Mercedes, şu ana kadar SUV ve binek sınıfında iki önemli konsept projenin tanıtımını gerçekleştirdi. Konsept projelerin ötesine geçmek konusunda sürece hız kazandırma kararı alan şirket, elektrikli araçlar ve küresel şarj ağı teknolojilerinin üretileceği tesislerin yer alacağı ülkelerin duyurusunu gerçekleştirdi. Çin, Almanya ve Amerika önderliğinde üç farklı kıtada gerçekleştirilecek olan bu tesisleşme sürecinde bazı Avrupa ülkeleri de büyük rol alacak. Mercedes-Daimler’in uzun yıllardır var olduğu Türkiye pazarında en azın şimdilik bir planlama gerçekleştirmemesi de dikkatlerden kaçmadı.

İlk model 2019’da geliyor

2022 yılı itibarıyla, satışa sunduğu modellerin tamamında elektrikli bir versiyon sunmak için hazırlanan Mercedes, EQ markası alındaki ilk seri üretim modelini önümüzdeki yıl itibarıyla tanıtacağına da yapılan açıklamalar içerisinde yer verdi. Bu sınıf için oluşturduğu EQ markası altında sunulacak olan EQC isimli bu ilk modelin bir SUV olacağını da belirtmeden geçmeyelim. 1 milyar dolarlık devasa bir yatırımla gerçekleştirilecek olan üretim tesisi ve batarya teknolojileriyle ilgili yapılan açıklamada; “Elektrikli araçlar üç kıtada ve altı fabrikada üretilecek. Mercedes olarak forklift’ten SUV’ye kadar tüm araç sınıflarını ele alıyoruz. Piller, elektrikli araçlarımızın kalbi olduğundan, kendi fabrikalarımızda bunları inşa etmeye büyük önem veriyoruz. Global pil ağımız ile yüksek taleplere hızlıca transferler sağlanabilecek. Gelecek için şimdiden çok heyecanlıyız.” denilerek projelendirme sürecinin tamamlandığı ifade edildi. İlk elektrikli SUV modelini Almanya’nın Bremen kentinde üretecek olan Mercedes, batarya fabrikasını ise yine kendi ülkesinin Kamen şehrinde konumlandıracak. Toplamda beş farklı ülkede batarya üretim tesisini planlayan Mercedes’in seçtiği ülkeleri ise harita üzerinden inceleyebilirsiniz.

Video