reklamı kapat

POPÜLER

Apple iphone yavaşlatma

Amerika Birleşik Devletleri’nden Apple’a “iPhone” soruşturması

Teknoloji devi Apple biliyorsunuz son aylarda iPhone yavaşlatma davaları yanında resmi devlet kurumlarının soruşturmalarıyla da karşı karşıya kalıyor. Bunlar arasına Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı ile Amerika Birleşik Devletleri Güvenlik ve Değişim Komisyonu da eklenmiş görünüyor.

Yapılan resmi açıklamalara göre Apple, bu iki resmi Amerika Birleşik Devletleri kurumu tarafından da inceleme altında. Şu an iPhone yavaşlatma konusundaki soruları cevapladığı belirtilen şirket, artık ana vatanında da ciddi sorunlar yaşıyor. Hakkında Çin, İtalya, Güney Kore, Fransa ve Brezilya gibi ülkelerde de soruşturmalar açılan şirket, özellikle “planlı eskime” konusundan vuruluyor. Bu yavaşlama konusunda son nokta ise iOS 11.3 sürümüyle konulacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz gün duyurulan yeni iOS sürümü, kişilere seçme şansı tanıyacak. Yani kişiler ya ani kapanmaları göze alarak performans düşüşünü engelleyecek ya da performansı düşürerek kapanma sorununu hayatından çıkartacak. Yeni sürüm ile telefon ayarlarının pil bölümüne eklenecek bu yeni seçenek, sorunu bir bakıma ortadan kaldıracak.

Apple, iPhone’ları neden yavaşlatıyor?

Geçtiğimiz hafta yaptığı resmi açıklamada hiçbir ürününü “kasıtlı” olarak yavaşlatarak yeni cihazlara geçirmeye çalışmadıkları söyleyen Apple, bu konuda birçok yanlış anlaşılmanın oluştuğunu belirtiyor. Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını söyleyen şirket, bunun telefonların zaman içerisinde istenmeyen kapanmalar yaşamasına neden olduğunu belirtiyor. Bu kapanmayı kesinlikle kabul edilebilir bulmadıklarını belirten teknoloji devi, bu yüzden iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştiriyor. Bu değişim sayesinde kapanma sorununun önüne geçilebildiği belirtilirken, batarya kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkış azalıyor. Bunun sonucunda da otomatik olarak çekirdek hızları azaldığı için telefonun performansı ciddi oranda düşüyor. Performansı düşen telefonu yeniden eski haline getirmek içinse yeni pil takılması gerekiyor.