reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google için büyük soruşturma kapıda; işte bilinmesi gerekenler

İnternet devi Google, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından kısa süre içerisinde dava edilecek deniyor. İşte ortaya çıkanlar;

Google, kaynakların verdiği bilgiye göre önümüzdeki hafta içerisine yeni bir yasal mücadele içerisine giriyor. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından başlatılacak bu sürecin arkasında ise firmanın arama dünyasındaki tekel yapısı ve diğer rakipleri dezavantajı hale getirmesi yer alıyor. Bu konuda uzun zamandır Avrupa merkezli de ciddi soruşturma ve davalar ile gündeme gelen ve hatta büyük cezalar ödeyen firma, artık ABD merkezli olarak da ciddi şekilde sıkıştırılacak gibi görünüyor. Google’ın bulunduğu durumda rakiplere kolaylık sağlaması bile aslında popülerliğini azaltacak kadar etki etmez deniyor. Ancak firmanın yine de çok fazla görünmeden rakipleri geri plana atacak adımlar attığı iddia ediliyor ve bu da doğal olarak hoş karşılanmıyor. Firmanın rekabeti bozduğu iddia edilen hamlelerine karşı atılacak son adımın nasıl sonuç vereceği bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google en son ilginç bir Android 12 açıklamasıyla gündemdeydi

Google tarafından resmi olarak yapılan açıklamaya göre Android 12 ile alternatif uygulama marketlere karşı daha ılımlı yaklaşacak, kullanım kolaylaştırılacak. Biliyorsunuz Android işletim sisteminin merkezinde tamamen Google kontrolünde olan Play Store yer alıyor. Ancak bunun yanında Samsung ve Huawei gibi firmaların Android temelli kendi alternatif uygulama marketleri de bulunuyor.

Android 12 ile bu ve benzeri marketlere kolaylıklar sağlanacağı ve sağlam güvenlik önlemleri ışığında alternatiflere daha önce olmadığı kadar destek verileceği aktarılıyor. Firma bunu diyor ancak ödemeler için yine Google Play’in ödeme sisteminin kullanılması isteniyor. Çünkü internet devi uygulama satın alımlarından yüzde 30’luk komisyon kesiyor.

İlgili Video