reklamı kapat

POPÜLER

Huawei işletim sistemi

Huawei’den iddialı Android’e alternatif işletim sistemi açıklaması

Akıllı telefon dünyasının yükselen ismi Huawei, Amerika Birleşik Devletleri ile sorunlar yaşıyor. Bu sorunların yazılım ambargosuna kadar girme ihtimali bulunuyor. Peki şirketin buna karşılığı ne olacak?

Huawei, akıllı telefonlarını Amerika Birleşik Devletleri içerisinde satamıyor. Ülke, dünya devi şirketi telefonları üzerinden Çin’e bilgi sızdırmakla suçluyor. Bunun somut bir kanıtı kamuoyuna sunulmazken, şirket 5G altyapısı konusunda da sıkıştırılıyor. Amerika Birleşik Devletleri, müttefiklerini dahi 5G altyapısı konusunda Huawei ile çalışmamaları konusunda uyarıyor. Burada başka firmalar ile işbirliği yapılması isteniyor. Amerika ile Huawei arasında bir de geri dönüşü kolay kolay olmayacak bir yazılım ambargosu ihtimali yer alıyor. Biliyorsunuz Android’in sahibi Google, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir şirket. Bu açıdan özellikle siyasi sorunlar nedeniyle konulacak olası bir yazılım ambargosu Çinli üretici için çok kötü görünüyor. İşte bu ihtimale karşı Huawei’nin Android’e alternatif bir işletim sistemi geliştirdiği söyleniyor. Daha önce de duyduğumuz bu detay, bu sefer üst düzey yetkilisinin ağzından geliyor. Kendi donanımlarını geliştiren ve birçok donanım konusunda Amerika’ya bağımlı olmayan dev üretici, bunu yazılım tarafında da sağlamak istiyor. Bu özel işletim sisteminin uzun vadeli bir proje olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor. Yani hemen karşımıza çıkacak bir sürümden bahsedilmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, Android işletim sistemi olmadan başarılı olabilir mi?

Bu çok ama çok zor görünüyor. Şu an Android ile iOS dışında bir işletim sisteminin akıllı dönemde hayatta kalması çok mümkün görünmüyor. Ancak firmanın kendi içerisinde yaptığı bu çalışmalar, güzel görünüyor. Firmanın kendi işletim sistemine sahip ucuz akıllı telefonları gelişmemiş ülkelerde rahatlıkla satabileceği belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir

En yeni Apple reklamı