reklamı kapat

POPÜLER

Huawei kendi işletim sistemi

Huawei CEO’sundan Android’e rakip işletim sistemi açıklaması

Akıllı telefon dünyasının yükselen ismi Huawei, biliyorsunuz Amerika Birleşik Devletleri ile sorunlar yaşıyor. İşte bu sorunlara karşı firmanın Android’e rakip işletim sistemi yeniden gündeme geliyor.

Huawei, akıllı telefonlarını Amerika Birleşik Devletleri içerisinde satamıyor. Ülke, dünya devi şirketi telefonları üzerinden Çin’e bilgi sızdırmakla suçluyor. Bunun somut bir kanıtı kamuoyuna sunulmazken, şirket 5G altyapısı konusunda da sıkıştırılıyor. Bu yüzden geçen günlerde mevcut Amerika Birleşik Devletleri hükümetini mahkemeye veren firma, Amerika ve Amerikan şirketlerine olan bağımlılığını iyice azaltmak istiyor. İşte bu yüzden teknoloji devi Android’e alternatif olacak kendi işletim sistemini geliştiriyor. Bunun “Plan B” olarak değerlendiren firma, Google ve Android’e yönelik olası bir yazılım ambargosunda ortada kalmak istemiyor. Konu hakkında konuşan Huawei CEO’su Richard Yu, Google ve Microsoft (Bilgisayar tarafı) ile çalışmayı yeğlediklerini belirtiyor. Ancak yine de gelecek için yedek bir işletim sistemi aktif olarak masada bulunuyor. Hiç kullanıma çıkma ihtimali olmayan bu işletim sistemi hakkında başka bir bilgimiz bulunmuyor. Fakat en kötü duruma hazır olmak isteniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, Android işletim sistemi olmadan başarılı olabilir mi?

Bunun daha önce de söylemiştik. Bu çok iyi donanım inovasyonlara rağmen çok ama çok zor görünüyor. Şu an Android ile iOS dışında bir işletim sisteminin akıllı dönemde hayatta kalması çok mümkün görünmüyor. Kullanıcılar akıllı telefonları geniş uygulama desteği nedeniyle istiyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın yaklaşan P30 ailesi