reklamı kapat

POPÜLER

HarmonyOS Huawei

Huawei, ilk işletim sistemi için neden HarmonyOS isminin seçildiğini açıkladı

Huawei, kısa süre önce ilk işletim sistemi HarmonyOS ile karşımıza çıktı. Peki bu işletim sistemine başkan beklentiler olmasına rağmen bu isim verildi?

Bu bazı kişilerin merak ettiği sorunun cevabını Huawei Tüketici Elektroniği Grubu CEO’su Richard Yu’dan verdi. Firma biliyorsunuz işletim sistemi için geçtiğimiz aylarda HongMeng OS, Ark OS, Oak OS gibi isimleri kayıt altına almıştı. Burada özellikle Türkiye’de dahil kayıtlanan HongMeng OS öne çıkarken, firma bunlar yerine HarmonyOS tercih etti. Richard Yu’ya göre bunun arkasında çok özel bir durum yok. Söylendiği kadarıyla Hongmeng’i Çince de telaffuz etmek oldukça zor. Bu yüzden Richard Yu “Harmony” adını tercih ettiklerini ve buradan -nasıl yapılacağı bilinmese de- dünyaya daha fazla barış getirmek istediklerini aktardı. Firmanın yazılım tarafındaki bağımsızlığı ve genel olarak geleceği için büyük önem arzeden işletim sistemi Huawei HarmonyOS hakkındaki tüm detaylara aşağıdaki haberimizden ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HarmonyOS konularının yanında Huawei için kısa süre önce kötü bir haber geldi

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump geçtiğimiz ay “ulusal güvenlik problemi” oluşturabilecek durumlar haricinde Amerika merkezli şirketlerin Huawei’ye ekipman satmaya devam edebileceğini açıklamıştı. Ancak bu böyle olmadı. Geçtiğimiz cuma bir açıklama daha yapan Trump, açık şekilde Huawei’yle ticari bir iş yapmayacaklarını söyledi. Trump ayrıca ABD’li firmaların Çinli bilişim devi Huawei ile çalışmayacağını da belirtti.

İlginizi Çekebilir

Twitter’ın sevindiren yeni özelliği