reklamı kapat

POPÜLER

Huawei HarmonyOS

Huawei HarmonyOS dağıtıma çıkıyor; firma tarihi verdi

Huawei HarmonyOS işletim sistemi sonunda aktif olarak dağıtıma çıkıyor. İşte sürüm hakkında bilinmesi gereken detaylar;

Huawei Mate X2 katlanabilir telefon ile beraber firmadan çok önemli bir duyuru daha geldi. Resmi olarak açıklandığı kadarıyla Huawei HarmonyOS işletim sisteminin stabil son sürümü, “2021 Nisan” ayı itibarıyla firmanın “amiral gemisi” yani üst seviye akıllı telefonlarına geliyor. Hatta bu sürüme geçecek ilk cihazın da şimdilik Android 10 temelli EMUI 11 üzerine kurulan Mate X2‘nin olacağı aktarılıyor. Yakında çıkacak P50 serisi de süreç dahilinde yer alan modeller arasında yer alıyor. Bu arada elbette yeni işletim sistemine yakın zaman önce çıkan diğer Huawei amiral gemilerinin de geçmesi bekleniyor. Şimdilik tam bir liste verilmiyor. HarmonyOS işletim sistemini sürekli olarak büyüttüğü AppGallery ve HMS altyapısı üzerine kuran firma, hem yazılım hem de donanım açısından içe dönüyor ve geleceğe yönelik “tam bağımsızlık” bayrağını sallamaya başlıyor.

Huawei HarmonyOS işletim sistemi için ilginç bir detay ortaya çıkmıştı

Huawei HarmonyOS, spesifik olarak da HarmonyOS 2.0, geçtiğimiz dönemde söz verildiği gibi beta olarak akıllı telefon tarafına gelmişti. Firmanın ABD’den bağımsız geleceği için büyük önem arz eden HarmonyOS, biliyorsunuz sadece telefonlara, tabletlere ya da akıllı saatlere de hitap etmiyor. İşletim sisteminin Android işletim sistemi gibi her akıllı cihaza giriş yapacağı / yapabileceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei buna özel gelişmiş ve hepsinden önemlisi esnek bir altyapı kuruyor. İşletim sistemi kağıt üzerinde çok güzel görünüyor ancak geçtiğimiz ay arka planda ilginç bir keşif yapıldı. 2.0 sürüm üzerinde yapılan incelemeler, Huawei’nin kendi geliştirdiği işletim sisteminin aslında temelde yine açık kaynak Android üzerine kurulduğunu gösterdi. Bu da gerçekten oldukça şaşırtmıştı. Dağıtıma çıkacak son sürümün nasıl olacağını ise zaman gösterecel.

İlginizi Çekebilir

Çok yüksek hıza çıkabilen elektrikli scooter modeli