reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Mate X2

Katlanabilir telefon Huawei Mate X2 tanıtıldı; işte fiyat ve özellikleri

Katlanabilir telefon Huawei Mate X2 sonunda resmi olarak tanıtıldı. İşte çok dikkat çeken model hakkında bilinmesi gerekenler;

Huawei Mate X2, Samsung Galaxy Z Fold 2 benzeri gövde yapısıyla karşımızda yer alıyor. İlk iki sürümden farklı olarak ana ekranı içeride yer alan ve böylece çok da korunaklı ve kullanışlı hale gelen telefon, dışında büyük bir ikincil ekran taşıyor. Bu ekran birçok işlem için ana ekranın açılmasına gerek bırakmıyor. Ayrıca dört farklı renkte gelen modelin menteşe sistemi herhangi bir boşluk yaratmıyor ve bu da uzun ömür açısından çok iyi görünüyor. Teknik olarak baktığımız zaman ise modelin içindeki OLED ekran 8 inç 2K 90Hz, dıştaki OLED ekran ise 6,45 inç 2K 90 Hz detaylarına sahip. Gücünü Kirin 9000 işlemciden ve 8 GB RAM‘den alan telefon, 55W hızlı şarj destekli 4.500 mAh pil üzerine kuruluyor. Model için depolama tarafında ise iki farklı seçenek var. Bunlar 256 GB ve 512 GB seçenekleri oluyor. Ayrıca NM kart ile hafıza artışına da izin veriliyor.

3,5 mm kulaklık girişi taşıyan telefon, görüntüleme tarafına geçtiğimiz zaman arkasındaki dörtlü kameranın merkezinde 50 megapiksellik bir ana kamera taşıyor. Arkadaki diğer kameralar ise 16 megapiksellik ultra geniş açı, 12 megapiksellik 3x normal telefoto ve 8 megapiksellik 10x periskop telefoto kameralar oluyor. 100x’e kadar zoom getiren Huawei Mate X2, ultra geniş açı hariç tüm kameralarında OIS yani optik görüntü sabitleme getiriyor. Kutusundan Android 10 üstü EMUI 11 ile çıkan model, Bluetooth 5.2 ile Wi-Fi 6 desteklerine sahip ve önde selfie için 16 megapiksel + 16 megapiksel ultra geniş açı kameraları bir araya geliyor.

Telefon için sunulan dört renk seçeneği

Katlanabilir telefon Huawei Mate X2 Android lisansına sahip değil

Yani telefonda Google servisleri ve Play Store erişimi yer almıyor. Bunun yerine telefon Huawei’nin kendi geliştirdiği AppGallery‘yi kullanıyor ve HMS temelinde görev yapıyor. Türkiye’de dahi çok zengin halen gelen uygulama marketi AppGallery, yine de birçok ana uygulamayı bünyesinde barındırmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki fiyat? Sürpriz olmadığı üzere Huawei Mate X2 modeli ucuza satılmıyor. Telefon için açıklanan yurt dışı başlangıç fiyatı tam 2.785 dolar seviyesinde. Mate Xs modelini tam 30 bin TL‘den Türkiye’ye getiren Huawei Türkiye’nin, Mate X2’yi de Türkiye’de satışa sunması bekleniyor. Ancak henüz Türkiye fiyatı belli değil. Bu arada Türkiye satışı hiç gerçek de olmayabilir. Çünkü ambargo nedeniyle firmanın modelden çok fazla üretmesi beklenmiyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un oyun tarafına özel yeni kulaklığı

Huawei Mate X2’nin teknik özellik tablosu

Ekranİçte 8 inç 2K 90Hz OLED. Dışta 6,45 inç 2K 90 Hz OLED
İşlemciKirin 9000
RAM8 GB
Depolama256 GB / 512 GB
Ön kamera16 megapiksel + 16 megapiksel ultra geniş açı
Arka kamera50 megapiksel ana + 16 megapiksellik ultra geniş açı + 12 megapiksellik 3x normal telefoto + 8 megapiksellik 10x periskop telefoto
İşletim sistemiAndroid 10
Pil4.500 mAh