reklamı kapat

POPÜLER

Huawei HarmonyOS

Resmi olarak HarmonyOS alacağı iddia edilen ilk Huawei cihazlar

HarmonyOS işletim sistemi, Huawei tarafında Android’in yerini alacak. İşte bu sistem için telefon ve tablet odaklı bir liste gelmiş durumda.

Huawei tarafından geliştirilen HarmonyOS işletim sistemi, 2 Haziran tarihinde düzenlenecek büyük bir etkinlik ile gerçek anlamda çıkışını yapıyor.

İşte bu etkinlikte Huawei MatePad Pro 2 tablet modeli, Watch 3 ve Watch 3 Pro akıllı saatler de tanıtılacak. Ürünler ortak olarak HarmonyOS işletim sistemi üzerine kurulacak.

Etkinlikte aynı zamanda yine HarmonyOS’lu Huawei P50 serisi için bir tarih paylaşılacak. Halen telefonların etkinlikte tanıtılması beklenmiyor ancak burada bir sürpriz de olabilir.

HarmonyOS’a ambargo şartlarında büyük önem veren Huawei, bu konuda beklendiği gibi lisansız Android kullanan eski tablet ile telefonlarını da unutmuyor.

Kaynaklara göre 2 Haziran sonrasında Mate 40, Mate 40 Pro, Mate 40 Pro+, Mate 40 RS, Mate X2, nova 8, nova 8 pro ve MatePad Pro modelleri de resmi olarak HarmonyOS işletim sistemine geçiş yapıyor.

Bu konuda detayların etkinlikte verilmesi bekleniyor. Bu geçiş sürecinin Türkiye’yi de kapsayacağını belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei P50 dahil olmak üzere HarmonyOS ile Android kullanımı bitiyor

Daha önce söylediğimiz gibi HarmonyOS işletim sisteminin merkezinde App Gallery uygulama marketi yer alıyor. App Gallery içerisinde şu an inanılmaz yüksek sayıda yerli uygulama yer alıyor. Örneğin artık markette bütün yerli banka uygulamaları bulunabiliyor.

App Gallery’nin tek eksiği büyük birçok sosyal medya uygulamaları ve Google uygulama ile servisleri. Ancak firma onlara da alternatifler geliştiriyor. Huawei’den bu konuda çok ciddi adımlar gelmiş durumda.

Hatta Huawei artık odağını direkt olarak yazılıma odaklıyor. Çünkü firmaya yazılım konusunda bir ambargo uygulanması söz konusu değil. Bu arada HarmonyOS işletim sistemini başka firmaların da kullanacağı biliniyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un oyun tarafına özel yeni kulaklığı