reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Huawei HarmonyOS

Huawei HarmonyOS kullanan ilk telefon için resmi çıkış açıklaması

Yeni nesil işletim sistemi HarmonyOS üzerine kurulan Huawei imzalı ilk akıllı telefon modeli yakında karşımıza çıkmayacak.

Biliyorsunuz ilk olarak akıllı televizyon modelleri içerisinde kendisine yer bulan Huawei HarmonyOS, geçtiğimiz yıl 2020 içerisinde akıllı telefonlara da girecek denilmişti. Huawei başkanı Dr. Wang Chenglu, 2020’de HarmonyOS işletim sistemine sahip bir akıllı telefonun geleceğini müjdelemişti. Ancak bu bilgi daha sonra Huawei sözcüsü tarafından yalanlanmıştı. O zaman firmanın kendi işletim sistemini tablet, telefon ve dizüstü bilgisayar modellerine getirme amacı da bulunmuyor denilmişti. Kısa süre önce ise firma HarmonyOS 2.0 ile bunu değiştirecek denildi. Sağlam kaynaklar HarmonyOS kullanan ilk akıllı telefonun yıl sonunda resmi olarak lanse edileceğini aktardı.  Ancak bu bilgi kısa süre önce CEO Richard Yu tarafından rafa kaldırıldı. Richard Yu açık şekilde 2020’de HarmonyOS kullanan bir modeli gelmeyeceğini aktardı. Ancak 2021 için kapılar kapatılmadı. Yine de firma Android’de kalmaya devam etmek istiyor çünkü HMS ve App Gallery gittikçe gelişiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei HarmonyOS işletim sistemli ilk modeli global pazara hiç çıkmayabilir

Daha önce de söylediğimiz gibi ilk model bir amiral gemisi de olmayacaktır. Firmanın yeni dönemi  orta seviye bir cihaz ile başlatması bekleniyor. Huawei’nin ilk aşamada iOS ve Android tarafıyla rekabet gibi bir amacı da bulunmuyor. Bu açıdan çok rahat bir çıkışa imza atabilir denilen şirket, biliyorsunuz ABD’den bağımsız kendi işlemcilerini de geliştiriyor. Dev firma ABD’nin ambargosu üzerinden tam bağımsızlık yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ancak ilk ABD’den bağımsız işlemcilerin 45 nm olacağı gelen bilgiler arasında.

İlginizi Çekebilir

Dikkat çeken lüks katlanabilir