reklamı kapat

POPÜLER

Huawei HarmonyOS

Huawei’den HarmonyOS’li akıllı telefon müjdesi

Kendi geliştirdikleri işletim sistemi HarmonyOS hakkında Huawei başkanı beklenen açıklamayı yaptı. Yeni dönem yakında başlıyor.

Huawei, kendi içerisinde geliştirdiği HarmonyOS isimli işletim sistemi ile ciddi şekilde ses getirdi. Biliyorsunuz ilk olarak akıllı televizyon modelleri içerisinde kendisine yer bulan HarmonyOS, 2020 itibariyle akıllı telefonlara da giriyor. Huawei başkanı Dr. Wang Chenglu, 2020’de HarmonyOS işletim sistemine sahip bir akıllı telefonun geleceğini müjdeliyor. Android’in yerini alması amaçlanmayan sürüm, bu açıdan ilk olarak Çin’de satılacak “giriş seviyesi bir akıllı telefon” modellerinde kendisine yer bulacak gibi görünüyor. Bu ilk model ya da olası modellerin global olarak satışa çıkma ihtimali de bulunurken, firma ABD ambargosuna karşı geliştirdiği işletim sistemiyle ilk gerçek adımı atıyor. Ancak biliyorsunuz bu işletim sisteminin Android karşısına çıkabilmesi için uygulama konusunda aşırı iyi desteklenmesi gerekiyor. Bu açıdan da sistemin de 2-3 yıldan önce geniş bir uygulama marketine kavuşması zor görünüyor. Yine de bu işletim sistemi firmanın geleceği ve bağımsızlığı için büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei HarmonyOS yeni yılda beşinci büyük işletim sistemi olacak

İşletim sistemi Joy Tan’ın Counterpoint Research araştırması üstünden verdiği bilgiye göre 2020’de dünyanın en büyük beşinci işletim sistemi olacak. Şu an liderlik yüzde 39 ile Android‘in elinde bulunurken, onu yüzde 35 ile Windows, yüzde 13,87 ile iOS, yüzde 5,92 ile macOS ve son olarak yüzde 0,77 ile Linux takip ediyor. İşte HarmonyOS 2020 itibariyle Linux’u yerinden edecek gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin çok dikkat çeken yeni modeli Mi Mix Alpha