reklamı kapat

POPÜLER

HarmonyOS Huawei akıllı tlefon

Huawei açıkladı: Bu yıl HarmonyOS’lu bir telefon gelecek mi?

Huawei, işletim sistemi HarmonyOS için “Acaba bu yıl bir akıllı telefon içerisinde karşımıza çıkacak mı?” sorusunun cevabını kısa süre önce verdi.

Huawei Geliştiriciler Konferansı‘nın en büyük duyurusu biliyorsunuz HarmonyOS oldu. Firmanın geleceği için büyük önem arz eden işletim sistemi, söylendiği kadarıyla ancak 2020’de bir telefonda kendisine yer bulacak. Kısa süre önce Amerika ambargosu 90 gün daha ertelenen firma, bu açıdan 2019’da Android işletim sistemini kullanmaya devam edecek. Peki HarmonyOS 2019’da telefonlara gelmeyecekse nereye gelecek? Burada ilk adımı Honor attı ve işletim sistemi üstüne kurulan ilk akıllı televizyon modellerini tanıttı. Huawei ise işletim sistemini ilk olarak bir sonraki akıllı saat modeline koyacak gibi görünüyor. Burada artık yine kendi geliştirdiği Lite OS’u kullanmayı bırakacak denilen teknoloji devi, yeni işletim sistemiyle giyilebilir alanda Samsung ve Apple karşısına daha sağlam bir şekilde çıkmak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HarmonyOS, Huawei geleceğinde kilit bir noktada yer alacak

Yeni işletim sistemi yukarıda da görebileceğiniz üzere şu an için Android’in yerini alması için geliştirdiği bir sürüm değil. Firma Amerika sorunları yüzünden son nokta konulana kadar gelecek telefonlarında Android’i kullanmaya devam etmek istiyor ve bunu tekrar tekrar paylaşıyor. Açık kaynak kodlu tasarlanan işletim sistemi, “Kotlin, Java, Javascript, C, ve C++” dillerine destek veriyor ve çok ama çok düşük cihazlarda dahi performanslı olarak çalışacak bir altyapı üstüne kuruluyor. Bu sistem IoT cihazlara kadar geniş bir kapsama alanı getiriyor.

İlginizi Çekebilir

Yeni telefon gimbal’ı DJI Osmo Mobile 3