reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P20 Pro
Huawei P20 Pro
Huawei P20 Pro

Huawei’den “Android’i kaybetme riskine” karşı önemli hamle

Çin merkezli akıllı telefon üreticileri ile Amerika Birleşik Devletleri arasında uzun yıllardır bazı sorunlar bulunuyor. Ancak son dönemde bu süreç için gerçekten çok katı adımlar atılıyor. İşte bu durum özellikle Android işletim sistemini kullanan firmalar için kötü görünüyor. Bu firmalar arasında yer alan Huawei ise olası bir Android yasağına karşı önemli hazırlık içerisinde.

Önce süreç hakkında bir özet geçelim. Çinli telefon üreticisi ZTE, şu an Amerika Ticaret Bakanlığı’nın koyduğu bir ambargo ile karşı karşıya. Buna göre firma Amerika’dan 7 yıl boyunca donanım satın alamayacak ve diğer servisleri kullanmayacak. Telefonlarında Google’ın Android işletim sistemini kullanan firma, bu adım sonrası Android’i de kaybedecek gibi duruyor. Bu konu henüz kesinleşmiyor ancak gerçeğe dönüşeceğine kesin gözüyle bakılıyor. iOS ile beraber pazarın yüzde 99.9’un elinde tutan Android’i kaybetmek tahmin edebileceğiniz üzere ZTE için hiç iyi durmuyor. Ancak dediğimiz gibi bu süreçten sadece ZTE etkilenmiyor. FBI, CIA ve NSA gibi kurumlar, ZTE ve Huawei gibi firmalardan çıkan akıllı telefonların bilgi sızdırdığını iddia ediyor. Bu yüzden konulan yasak ile Huawei, P20 Pro gibi gelişmiş bir modeli şu an Amerika pazarında satamıyor. Ancak dediğimiz gibi bundan daha korkucu durum kendisini Android işletim sistemi için gösteriyor. İleride ZTE ile beraber Huawei’nin Android’i kaybetme riski bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşte bu süreç Huawei‘yi daha yıllar önce Android konusunda büyük bir endişeye itmiş gibi görünüyor. Çünkü yeni gelen bilgilere göre firma, 2012 yılından bu yana kendi işletim sistemini geliştiriyor. Android’in yasaklanması halinde geçileceği belirtilen bu yeni işletim sistemi, henüz detaylanmış değil. “En kötü durum senaryosu” için hazırlandığı söylenen işletim sistemi için, henüz Android kadar iyi değil de deniyor. Normal şartlar altında çıkma ihtimali bulunmayan sürüm, bir zorunluluk olarak masada bulunuyor.

Android harici bir işletim sistemi başarılı olur mu?

Şu an için çok zor görünüyor. Çok büyük destek görmesine rağmen Windows Phone’un başına gelenler halen hafızalarda bulunuyor. Bu arada büyük üreticilerden Samsung da kendi Tizen işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Ancak biliyorsunuz o da sadece düşük seviye cihazlarda ve firmanın TV gibi ürünlerinde kendisine yer bulabiliyor.

İlgili Video

Şirketin en iyi fotoğraf kalitesine sahip akıllı telefonu