reklamı kapat

POPÜLER

Gumpert’ten şaşırtan yaşam belirtisi; dünyanın ilk metanol destekli elektrikli otomobili geliyor!

 - Güncelleme: 29 Nisan 2018 23:20

Bu zamana kadar görülmemiş bir güç ünitesi iddiasıyla üretime geçirilecek olan Gumpert RG Nathalie, ihtiyaç duyduğu elektriği methanol sistemi üzerinden karşılayacak.

Audi’de 30 yılı bulan uzun bir deneyimin ardından yoluna kendi süper otomobilini yapma arzusuyla devam eden Roland Gumpert, aynı zamanda çok önemli bir felsefeye sahipti; Ferrari ve Lamborghini gibi devlerin hepsini geride bırakacak bir süper otomobil yapmak. Otomobil dünyasındaki bu birikimini, bir araya getirdiği uzman bir ekiple “Gumpert” markası altında butik bir üretici olarak başlatan deneyimli mühendisin bu oluşumu ayakta tutan Apollo‘dan başkası değildi. 2010 yılının başlarında iflasın eşiğine gelen Gumpert, Apollo’nun elde ettiği başarının ardından bu ismi ayrı bir marka haline getirme kararı aldı. O sürecin ardından Arrow ile büyük ses getiren bu yeni oluşum son olarak geçtiğimiz yıl Intensa Emozione ile limitlerini 769 beygire kadar yükseltti. Almanya merkezli bu markanın artık belirli çizgide yürüyeceğini düşünmeye başlamışken, Pekin Otomobil Fuarı’nda düzenlenen tanıtım etkinliği bir anda herkes gibi bizi de şaşkınlık içerisinde bıraktı. Gumpert Apollo’nun arkasında olan aynı ekip, bu kez elektrikli otomobil dünyasında bir şeyler kanıtlamak istiyordu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni bir sürüş deneyimi

Gumpert RG Nathalie adıyla ilk tanıtımı gerçekleştirilen bu yeni otomobilin üretiminde Çin merkezli yeni bir oluşum olan AIWAYS‘in ve Danimarka merkezli mühendislik şirketi Serenergy‘nin de adı geçiyor. Audi’de görev yaptığı süreç içerisinde motor sporları departmanının da yöneticilik görevini üstlenen Roland Gumpert’e göre araç tamamlandığı zaman tek seferde 1.200 kilometre yol kat edebilecek. 0’dan 100′ hızlanmasını 2,5 saniyede tamamlayabileceği söylenen otomobilin maksimumda ise 300 km/s‘lik hıza erişebilmesi gündemde. Projenin önemli detaylarından birisi de elektrik tedariğinin herhangi bir priz veya bağlantı noktası üzerinden sağlanmıyor olması. Buradaki mühendislik, kullanılacak metanolün elektrik enerjisine dönüştürülmesini sağlayacak. Metanol ile birlikte işin içerisinde suyun da olmasından ötürü aracın çevreye salacağı şey buhar ve karbondioksit olacak. Bu da emisyon oranının bir hayli düşük olabileceğine işaret. Toplamda sadece 500 adet üretileceği açıklanan Gumpert RG Nathalie’nin fiyatıysa henüz netlik kazanmış değil. 2019’da sunulması beklenen aracın arkasında teknolojinin detaylarını fiyatla birlikte önümüzdeki süreçte almayı bekliyoruz.

Video

İLGİLİ HABERLER