reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Surge S2

Xiaomi’nin yeni işlemcisi Surge S2 hakkında ilk detaylar

Çin’in fiyat performans oranı yüksek akıllı telefonları ile tanınan ismi Xiaomi, kendi işlemcisini de geliştiren bir firma. İlk olarak karşımıza Mi 5C içerisinde yer alan Surge S1 ile çıkan firma, Surge S2 için de çalışmalara hız vermiş görünüyor.

2018’de tanıttığı Mi Mix 2S ve Mi 6X modelleriyle gündemden düşmeyen Xiaomi, büyümeye devam ediyor. Özellikle Çin ve Hindistan pazarında büyük bir patlama yapan firma, global pazarda da söz sahibi oluyor. Black Shark ile oyuncu telefonu alanına da atım atan dev isim, bu sayede maddi gücünü artırıyor. Bunun sonucunda da dışa bağımlılığı azaltacak adımlar artış gösteriyor. İşte bunlardan bir tanesi olan içeride geliştirilen mobil işlemci, yeni sürümüyle karşımıza çıkacak gibi duruyor. Sektörel kaynaklardan gelen bilgilere göre Xiaomi, Surge S2 üzerinde de aktif olarak çalışıyor. Tayvan merkezli üreticilere verdiği siparişleri artıran firma, yeni işlemci içinse TSMC ile görüşmeler yapıyor. Elde edilen kayıtlara göre yeni işlemci TSMC’nin 16nm üretim sürecinden çıkıyor. Sekiz çekirdekli olduğu belirtilen işlemci, dört adet 2.2 GHz hızında çalışan Cortex-A73 , dört adet 1.8 GHz hızında çalışan Cortex-A53 çekirdek üzerine kuruluyor. GPU tarafında ise Mali G71MP8 kullanan model, LPDDR4 RAM ve UFS 2.1 depolama desteklerini de veriyor. Henüz tasarım aşamasının tam olarak bitmediği belirtilen işlemcinin, amiral gemisi seviyesinde olmadığı açıkça görünüyor. Ancak firma zaten bu seviyeye değil orta / orta üst seviyeye oynuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Xiaomi Surge S2”

Firmanın kendi işlemcisini tasarlaması birçok konuda büyük önem arz ediyor. İlk olarak Qualcomm gibi firmalara olan bağımlılık bitiyor. Ayrıca kendi tasarımını kullanan firmalar enerji / performans konusunda daha iyi sonuçlar ortaya koyabiliyor. Ek olarak olası bir Amerika Birleşik Devletleri ambargosuna karşı da Surge serisi büyük önem arz ediyor. Biliyorsunuz şu an ZTE’ye karşı konulmuş büyük bir ambargo bulunuyor.

İlgili Video

Şirketten dikkat çeken dijital asistan