reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Surge S2

Xiaomi’nin telefon tarafında aldığı önemli işlemci kararı

Teknoloji devi Xiaomi, geçtiğimiz dönemde Surge S1 ve daha sonra Surge S2 isimli kendi işlemcileri ile gündeme gelmişti. İşte bu taraftan kötü bir haber var.

Xiaomi, geliştirdiği Surge S1 işlemciyi sadece Mi 5c modelinde kullanmış daha sonra Surge S2 üzerinde çalışmaya başlamıştı. Tayvan merkezli üreticilere verdiği siparişleri artırdığı söylenen firma, yeni işlemci için TSMC ile görüşmeler yapıyor denilmişti. Hatta işlemci için teknik detaylar bile paylaşılmıştı. Surge S2’nin TSMC’nin 16nm üretim sürecinden çıkacağı, sekiz çekirdekli donanımın dört adet 2.2 GHz hızında çalışan Cortex-A73 , dört adet 1.8 GHz hızında çalışan Cortex-A53 çekirdek üzerine kurulacağı aktarılmıştı. İşlemcinin GPU tarafında ise Mali G71MP8 kullandığı da söylenmiş ve LPDDR4 RAM ile UFS 2.1 depolama desteklerini taşıdığı belirtilmişti. Ancak biliyorsunuz bu işlemci hiçbir zaman firmanın telefonlarında karşımıza çıkmadı. Yeni alınan karar göreyse Xiaomi kendi işlemcisini üretme fikrini tamamen rafa kaldırdı. Firma bunun yerine odağını düşük güçlü Bluetooth ve RF çiplere yöneltti deniyor. Bu da şirketin gelecek telefonlarında yine Qualcomm ya da MediaTek imzalı işlemcilerin olacağını gösteriyor. Bu durum elbette son kullanıcı için kötü bir haber oluşturmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi, işlemci tarafından bağımsız olamayacak

Bunun gelecekte değişip değişmeyeceğini zaman gösterecek. Ancak firmanın artık bu alanda öne çıkması çok mümkün görünmüyor. Yine Huawei gibi Xiaomi’nin de elindeki büyük maddi güçle burada bizi şaşırtma ihtimali her zaman bulunuyor.

İlginizi çekebilir

Apple’ın yeni iPad Pro modelleriyle tanışın