reklamı kapat

POPÜLER

SCG003S

SCG003S

Mükemmeliyet iki “hiper” markayı bir araya getirdi

29 Ekim 2016

İki hiper otomobil üreticisi bir araya gelirse ortaya nasıl bir model çıkar? Apollo ve Scuderia Cameron Glickenhaus bunun cevabını yakın zamanda vermeyi planlıyor.

Sokakta karşılaştığımızda veya bir yarış organizasyonunda gördüğümüzde yüzümüzde anlamsız bir tebessüm oluşturan otomobiller vardır. İşte tamda böyle bir otomobil geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı‘nda karşımıza çıktı. 2004 yılında kurulan ve henüz hala küçük olarak nitelendirebileceğimiz bir üretici olan Apollo (eski adıyla Gumpert), Gumpert adı altındayken ürettiği Apollo modeliyle nispeten yakaladığı başarının üstüne katmak için tekrar podyumdaydı. Apollo’nun yeni canavarı Arrow, Cenevre 2016‘da tüm ihtişamıyla boy gösterdi ve hayranlarının ilgisini çekmeyi başardı. “Hyper Car” segmentinde yer alan Apollo’nun yeni canavarı 4.0 litrelik V8 motoruyla tam 1000 beygir gücünde. Maksimum süratı saatte 360 km olarak açıklanan Apollo Arrow’un 0‘dan 100‘e hızlanma zamanıysa 2.9 saniyenin altında.

apolloarrow2
Geçtiğimiz günlerde sizlere Scuderia Cameron Glickenhaus‘un hiper otomobil modeli SCG003S‘in detaylarını paylaşmıştık. 750 beygir güç üreten motoruyla 0’dan 100’e üç saniyenin altında erişebilen SCG003S’in maksimum sürati ise saatte 350 km olarak açıklanmıştı. Bu detayı sizinle paylaşmamızın elbetteki bir nedeni var. Apollo yaptığı resmi açıklamayla birlikte yeni Arrow’un mekanik ve teknik geliştirme sürecinde Scuderia Cameron Glickenhaus ile ortaklaşa çalışacağını duyurdu. Scuderia Cameron Glickenhaus’un 2015 yılında SCG003 ile Nürburgring‘de elde ettiği 6.42‘lik derecesiyle dünya rekoru kırma başarısı göstermiş bir ekipten oluştuğunu düşünürsek, bu iki markanın bir araya gelmesiyle ortaya çıkacak Apollo Arrow’un hayali bile şimdiden heyecan verici olabiliyor.

SCG003S
Açıklamalar doğrultusunda iki farklı Apollo Arrow modelinin ortaya çıkacağını söyleyebiliriz. İlk modelde oldukça farklı ve radikal bir tasarım ile 12 silindirlik bir motorun görev yapacağı belirtiliyor. Modelin önümüzdeki bahar düzenlenecek olan 2017 Goodwood Hız Festivali‘nde tanıtılması planlanıyor. Diğer modelin Apollo S adı altında, günlük kullanıma daha uygun bir model olması gündemde. Her iki modelin şasi teknolojisinin Glickenhaus’un SCG003C modeli üzerinden geliştirilmesi planlanıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan James Glickenhaus; “Apollo ile birlikte üzerinde çalışacağımız bu proje gerçekten heyecan verici. Arrow, güzellik ve motor sporları teknolojisinin harmanlandığı bir model olacak.” açıklamasıyla yarış organizasyonlarında da gerçekleşecek muhtemel bir ortaklığın sinyalini vermiş oldu.

YORUMLAR