reklamı kapat

POPÜLER

apollointensaemzione

Apollo’dan 769 beygirlik “kızgın” geri dönüş: Intensa Emozione [Video]

Intensa Emozione ile uzun bir aradan sonra asfalta geri dönen Apollo, üretim adedi konusunda yine oldukça cimri bir tavır takınıyor.

Arrow projesinin ardından bir süredir karşımıza sanat eseri çıkartma konusunda cimri bir tavır sergileyen Apollo ilk detaylarını geçtiğimiz günlerde paylaştığu son canavarını nihayet tanıttı. Tasarımındaki noktalar kadar adıyla da bizleri kendisine çekmeyi başaran yeni modele Intensa Emozione şeklinde sesleneceğiz. Lamborghini Veneno‘da gördüğümüz keskinlikte üretilen otomobil on iki silindirli motoruyla günümüzdeki trendlere de meydan okuyor. 769 beygirlik güç değerini beraberinde getiren Intensa Emozione’nin çok daha etkileyici olan parametresi ağırlık kısmında karşımıza çıkıyor.

Apollo Intensa Emozione ile 2,7 saniyede 0’dan 100’e

Intensa Emozione, gördüğümüz ilk andan itibaren kusursuza yakın detaylarıyla elimizi üzerinden kaldırmadan incelemek isteyebileceğimiz bir otomobil olmuş. Lakin şimdilik bu fantastik parçaları inlemeden evvel aracın bize ne gibi değerler sunduğuna bakalım. Aracın kalbinde 6.3 litre hacme sahip V12 bir motor kullanılıyor. 769 beygirin yanında 760 Nm tork üreten bu motor Apollo Intensa Emozione’yi sadece 2,7 saniyede 0’dan 100’e çıkartırken maksimum 335 km/s hıza eriştirebiliyor. Tüm bunları altı ileri değerli şanzımanla yapacak olan bu “heybetli” canavar görünenin aksine sadece 1.250 kilogram ağırlığında ki bu ciddi anlamda başarılı bir değer demek. Peki bu nasıl mı oluyor? Yemekten önce tatlıyı bitirdiyseniz artık diğer parçalara geçebiliriz.


Apollo, beygir gücü olarak rakiplerine oranla nispeten geride kalan otomobilini daha avantajlı hale getirmek adına ne yapacağını çok iyi biliyordu. Bunun için başvurulması gereken yolsa hafiflikten geçiyordu. Bu parolayla işe koyulan ekip Intensa Emozione’nin yarış otomobillerinden ilham alınan monokok gövdesini tamamen karbon fiberden üretti. Süspansiyon sistemini ve Brembo imzalı karbon seramik fren sistemini de bu kaygıya göre uyarlayan marka mühendisleri 1.250 kilogram gibi günümüzün B segmenti otomobillerinde gördüğümüz rakamı yakalamayı başarmış. Dışarıda, gelişmiş aerodinamik özelliklerden yararlanan Apollo, ön tampon eki, hava girişleri ve arkadaki kanatla “devasa” bir karakter ortaya koyuyor. Arka bölüme entegre edilmiş üç çıkışlı egzoz setinde dahi çalışılmış hissiyatı yaratan markanın bu parolası kokpitte de devam ediyor.


Intensa Emozione’nin kapıları bu sınıftaki otomobillerde görmeye alışık olduğumuz ve çokta hoşumuza gidecek şekilde yukarı kanat formunda açılıyor. Ağırlık kazanımı ilkesiyle seçilmiş koltuklarına oturduğumuzda da kokpitin karbon detaylarla bezendiğini rahatlıkla görebiliyoruz. LED ambiyans aydınlatmasının da kullanıldığı otomobilde 12 inç’lik büyük ve 5 inç’lik küçük ekranlara yer veriliyor. Apollo’nun toplamda sadece 10 adet üreteceğini açıkladığı bu canavarı satın almak isteyenler 2,3 milyon euro‘luk yurt dışı fiyatını gözden çıkarmak zorunda. Bu fiyat için “gülü seven dikenine katlanır” atasözü biraz hafif kalıyor gibi…

VİDEO