reklamı kapat

POPÜLER

Sıkıysa yakala: 5000 beygirlik Devel Sixteen dünyanın en hızlısı olmak için geliyor [Video]

Aradan geçen uzun zamanın ardından, Devel Sixteen doğduğu yer alan Arap Yarımadası’nda düzenlenecek fuarda üretime hazır olarak karşımıza çıkacak.

Bir canavara yapılacak olan en kötü şey onu kafesin içerisinde tutmaktır.” Bu repliği Hızlı ve Öfkeli serisinin yedinci bölümünde Lykan Hypersport için duymuştuk. Arap dünyasının ilk hiper otomobili olan Hypersport’la tanıştığımız 2013 yılında ortalığı karıştıracak bambaşka bir oyuncuyla daha tanıştık. Çoğu kişisinin Asphalt 8 ile hatırlayacağı bu otomobil Devel Sixteen‘den başkası değil elbette. O dönem prototip versiyonuyla tüm dünyanın karşısına çıkan bu canavar aradan geçen dört yıllık zamanın ardından seri üretime hazır haliyle dünyanın en hızlı otomobili olmak için yola çıkıyor.

Rekorun son talibi

Son dönemlerde çok sık duymaya başladığımız dünyanın en hızlı otomobili çekişmesinin geçtiğimiz günlerde Koenigsegg‘in 447 km/s ile kırdığını hatırlıyoruz. Dubai merkezli Devel’in iddiasıysa 5000 beygirlik bu canavarla saatte 482 kilometre hıza çıkmak. Hennesey’nin Venom F5 ile iddia ettiği lakin henüz resmi olarak kanıtlayamadığı bu hıza ortak olacak olan Sixteen’in seri üretim versiyonu önümüzdeki hafta düzenlenecek olan Dubai Otomobil Fuarı‘nda gösterilecek. Bu da Koenigsegg’in kırdığı rekorun kısa sürede paramparça edilebileceği anlamına geliyor.

Şimdilik bu heyecanı bir kenara koyarak dyno testinde 5007 beygirlik güç değeri gösteren Devel Sixteen’in motorundan kısaca bahsedelim. Üzerinde Bugatti Chiron’da olduğu gibi dört turbo barındıran bu motor on altı silindirli bir geometriyi barındırıyor. Motorun geliştirme sürecinde İtalya merkezli Manifattura Automobili Torino (M.A.T) ortaklığa gittiğini duyuran Devel rekor konusunda bir hayli ciddi. Apollo Intensa ve SCG 003 gibi modellerin arkasında olan M.A.T’ın maksimum hız değerini daha da yukarı çekebileceği gelen bilgiler arasında. Tüm bu ihtimallerin cevabını 14 Kasım‘da alacağız. Modelle ilgili gelişmeler için LOG.com.tr’yi takip edebilirsiniz.

VİDEO