reklamı kapat

POPÜLER

Dudak uçuklatan rakamlar; 5000 beygirlik Devel Sixteen’in fiyatları belli oldu

Dünyanın en hızlı otomobili iddiasıyla üretim bandına çıkacak olan Devel Sixteen, üç farklı versiyonla birlikte satışa çıkıyor.

Dubai merkezli Devel‘in ülkesindeki otomobil fuarında üretime hazır versiyonuna en yakın haliyle karşımıza çıkarttığı Sixteen‘in yankıları halen devam ediyor. Dört yıl öncesindeki prototip versiyonunun ardından 2018’de üretime geçirilmek üzere organizasyona getirilen modelin 12.3 litrelik on altı silindirli motoruyla 5.000 beygir güce sahip olduğu resmiyet kazanmış oldu. Bunun yanında saatte 563 kilometrelik maksimum süratle dünyanın en hızlısı olacağı söylenen aracın merak edilen bir diğer noktasıysa fiyatı oldu. Neyse ki Sixteen üzerindeki bir diğer önemli sır perdesi de bugün itibarıyla son buluyor.

Başlangıç fiyatı 1,6 milyon dolar

Fuarda araçla ilgili ilk kez öğrendiğimiz detaylardan birisi de Devel ekibinin üç farklı versiyon üzerinde çalıştığı olmuştu. Güç seviyelerine göre şekillendiği açıklanan bu versiyonlar 2.000, 3.000 ve 5.000 beygir şeklinde olacağı da halihazırda netlik kazanmış durumda. Hepsini seri üretime alacak olan markanın bu açıklaması aynı zamanda farklı fiyat seviyeleri anlamına da geliyordu. Bugün ortaya çıkan detaylara göre beklediğimiz oldu ve üç versiyonun dudak uçuklatan etiket fiyatları kendisini gösterdi. Başlangıç versiyonu olarak nitelendirebileceğimiz 2.000 beygirlik model twin-turbo V8’lik bir motorla 1,6 milyon dolara alıcı bulacak. 3.000 beygirlik versiyonsa aynı motor kombinasyonuyla 1,87 milyon dolarlık etikete sahip. 12.3 litrelik V16 motora sahip 5.000 beygirlik Devel Sixteen’e sahip olmak isteyenlerse 2,2 milyon doları gözden çıkarmak zorunda. Önümüzdeki yıldan itibaren kademeli olarak sunulacak olan Devel versiyonlarının alıcılarıysa merakla bekleniyor.