reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en hızlı otomobili olmaya aday Devel Sixteen’in Dubai standına konuk olun [Galeri]

Geçtiğimiz günlerde saatte 482 kilometrelik maksimum hız iddiasıyla ortalığı karıştıran Devel Sixteen için ortaya atılan yeni rakam hayallerin de ötesinde.

Dubai merkezli hiper otomobil üreticisi Devel‘in yaklaşık bir hafta öncesinde fuara getireceğini açıkladığı Sixteen modelinin ilk değerlendirmesini hep birlikte yapmıştık. İlk kez dört yıl öncesinde prototip olarak tanıtım gerçekleştirilen model, devasa motoru ve korkutucu değerleriyle akıllarda yer edinmeyi başarı. 12.3 litrelik on altı silindirli motoruyla 5.000 beygir güce sahip olan Sixteen, saatte 482 kilometrelik maksimum sürat iddiasındaydı. Eğer markanın bu iddiası gerçekleşirse, dünyanın en hızlı otomobili için çıta bambaşka bir noktaya konumlanacak.

Hız rekorunun yeni çıtası 563 km/s

Dubai Otomobil Fuarı’nın kapılarını açmasıyla üretime hazır halini görmek için sabırsızlandığımız Sixteen’in tam anlamıyla bu beklentilere cevap verdiğini söylemek en azından şimdilik pek mümkün değil. Yine de dört yıl önceki prototip versiyona göre bariz değişimlerin gözlemlendiği aracın özellikle arka bölümü egzoz yapısından ötürü daha çok jetleri akıllara getiriyor. Araçla ilgili öğrendiğimiz yeni bilgiler doğrultusunda, Devel ekibinin üç farklı versiyon üzerinde çalıştığını söyleyebiliriz. Güç seviyelerine göre şekillendiği ifade edilen bu versiyonlar 2.000, 3.000 ve 5.000 beygir şeklinde sıralanıyor. 5.000 beygirlik versiyonun pistlere özel olarak hazırlandığını belirten Devel’in hız rekoruyla ilgili iddiasıysa 563 km/s‘e çıkmış durumda. Seri üretime hazır versiyonunun 2018 yılında tanıtılması beklenen Devel Sixteen, otomobil dünyasında gelenekleri değiştirecek gibi gözüküyor. Bekleyip göreceğiz.