reklamı kapat

POPÜLER

henneseyvenomf5

1.600 beygir güç ve 482 km/s hızla rekorun yeni sahibi: Hennessey Venom F5 [Video]

Dünyanın en hızlı otomobili olma iddiasıyla yola çıkan Hennessey Venom F5, SEMA 2017 kapsamında tüm dünyanın karşısına çıkıyor.

Hennessey’nin VelociRaptor 6×6 projesi SEMA 2017‘nin iple çekilen projeleri arasındaydı. Gün içerisinde yeni detaylarıyla sizlerle paylaştığımız bu projenin ardındansa gözler markanın dünyanın en hızlı otomobili unvanıyla tanıtmasını beklenen Venom F5‘e çevrilmişti. Geçtiğimiz günlerde saatte 482 km/s hızla verilen ipucu mesajıyla kendisini gösteren Venom F5 nihayet organizasyon kapsamında ortalığı karıştırmak adına karşımızda. Hennessey Özel Otomobil departmanı tarafından geliştirilen araç göz kamaştırıcı teknik değerlerini tamamen yeni altyapısıyla desteklerken, Bugatti Chiron’un başını ciddi anlamda belaya sokacağının sinyallerini vermekten hiç çekinmiyor.

Formula 1’i geride bırakan performans

Modelin altyapısından evvel bizim de sabırsızlıkla ilk aşamada bakma gereği hissettiğimiz teknik detaylar bölümüyle başlayalım. Adını bu zamana kadar kaydedilmiş en güçlü hortumun hızından alan Venom’da twin-turbo destekli sekiz silindirli bir makine kullanılıyor. Hacmi 7.4 litre olarak paylaşılan alüminyum bloktan bu motor 1.600 beygir güç ve 1.762 Nm gibi korkutucu değerler üretiyor. Bu gücünü yedi ileri çift kavrama şanzımanla arka tekerleklerinden yere aktaran Venom F5, 0’dan 400’e olan hızlanmasını otuz saniyenin altında tamamlayabiliyor. Ayrıca 0’dan 300’e hızlanmasını on saniyenin altı gibi nefes kesen bir sürede tamamlayabildiği açıklanan araç bu rakamlarıyla bir Formula 1 aracını bile geride bırakabilecek yeteneğe sahip. Zaman değerlerinin son bölümündeyse yakın dönemde Bugatti ve Koenigsegg arasında gündeme gelen 0-400-0‘lık aralık var. Hennessey’e göre Venom F5 bu aralığı 30 saniyenin altında tamamlayabiliyor ki bu da Koenigsegg’in rekorundan bile çok daha ileri düzeyde olduğu anlamına geliyor.


Gözlerimizi bir kat daha çok açmamıza neden olan performans değerlerini ise tamamen yeni altyapıya borçluyuz. Lotus üzerine geliştirilen Venom GT’nin ardından tamamen yenilenen bir altyapı geliştirmesine giden Hennessey ekibi, hafif alaşım şasi ve karbon parçaların tamamını sıfırdan tasarlamayı tercih etmiş. Sonucunda da toplamda 1.338 kilogram gibi oldukça başarılı bir toplam ağırlık değeri elde edilebilmiş. Tüm bu parçalarla rüya gibi bir tablo çizen Venom F5’in fiyatı da birçok kişi için “rüya” sınırlarında dolanmakta diyebiliriz. Toplamda 24 adet üretilmesi planlanan model için başlangıç fiyatını 1,6 milyon dolar olarak açıklayan marka ilk teslimatları 2019’un ilk çeyreği içerisinde yapmayı planlıyor.

VİDEO