reklamı kapat

POPÜLER

Hennessey Venom F5

Bu yıl içerisinde standartlar değişebilir; Hennessey Venom F5 dünya rekoru için hazırlıklara başlıyor

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan otomobillerinden birisi olan Hennessey Venom F5, teorik olarak ortaya atılan hız değerini gerçeğe dönüştürmeye çalışacak.

Amerika merkezli performans geliştiricisi Hennessey‘nin son dönemlerde gündeme geldiği iki temel proje oldu. Bunlardan ilki 6×6 dünyasına çok ciddi hareketlilik getiren VelociRaptor projesiydi. Zirveye oynama konusunda atılan ikinci adımsa dünyanın en hızlı otomobili olma iddiasında olan Venom F5‘ten başkası değildi. SEMA 2017 kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği modelde 7,4 litrelik motordan 1.600 beygir güç ve 1.762 Nm tork değerlerini elde eden Hennessey ekibi 2017 sonunda iddiasını teaorik olarak ortaya koydu. O dönem saatte 482 kilometrelik maksimum sürat değerine sahip olduğu açıklanan Venom F5’in bunu asfalt üzerinde ne zaman kanıtlayacağı ile ilgili sorular yanıtsız bırakılmıştı. Neyse ki markanın başındaki isim olan John Hennessey konuyla ilgili detayları vermeye başladı.

Özel olarak üretilecek

Venom F5’in fabrikasyon çıkış standartlarında, saatte 482 kilometrelik bir hıza erişmek adına geliştirilmiş bir otomobil olmadığını söyleyen Hennessey, bu rekor denemesi için aracın özel bir versiyonunun geliştirileceğini ifade etti. Satışa hazır modellerin üretim bandına taşınması için 2019’un ilk çeyreğini işaret eden yönetici, bu denemenin satışların öncesinde gerçekleştirileceğinin de altını çiziyor. “Hedefimiz kesinlikle 482 km/s olacak. Buna ulaştığımızda kendimize ulaşabileceğimiz yeni dağ zirveleri koyacağız. Otomobil geliştirme işini 27-28 yıldır yapıyor ve nasıl hızlı gidileceğini biliyoruz. 2014 yılında Venom GT ile Bugatti’yi geride bırakmayı başarmıştık.” diyen John Hennessey, lastiklerin yüklenme eşiğindeki durumu çözdüklerinde iddia ettikleri hıza erişebileceklerinden emin olduğunu belirtti. 2018 içerisinde gerçekleşmesi bir anlamda kesinleşen bu denemeyle ilgili gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.