reklamı kapat

POPÜLER

Çin yüz tanıma

Çin’de dersi dinlemeyen öğrencileri belirleyen yüz tanıma teknolojisi

Çin‘in yüz tanıma teknolojisi emniyetin yanı sıra okullarda da kendine yer buluyor. Hangzhou’da bir lisede yüz tanıma sistemi ile her 30 saniyede bir öğrencilerin yüzü taranıyor.

Yüz tanıma teknolojisi Çin’de ağırlıklı olarak suçla savaşta kullanılıyor. Kameralarla ortak çalışan bu teknoloji sayesinde 50 bin kişinin olduğu bir konserdeki suçlu rahatlıkla bulunabiliyor. Aynı zamanda polis teşkilatına akıllı gözlükler de sağlayan Çin hükümeti, bu sayede daha etkili bir çalışma ortamı oluşturduğunu belirtiyor. Şubat ayında yapılan açıklamada akıllı gözlüklerin 10 bin kişilik bir veri havuzundan 100 milisaniyede veri çekebildiği kaydedilmişti. Hükümetse 1,3 milyar vatandaşın her birinin yüzünü sisteme kaydetmek istiyor. Bu teknolojinin kullanıldığı en yeni alanlardan biri ise liseler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı, sınıf içi davranış gözetleme sistemi

Söz konusu teknoloji çocukların yüz ifadelerinden kızgın, mutlu, kafası karışık ya da korku dolu olup olmadıklarını anlayabiliyor. Her 30 saniyede bir tarama yapan sistem aynı zamanda öğrencilerin davranışlarını da ayırt edip kaydedebiliyor. Yani not alıp almadıkları, okuyup okumadıkları ya da masada uyuyup uyumadıkları sistem tarafından algılanabiliyor. Okul müdürü öğrencilerin mahremiyetinin korunduğunu belirtiyor.

Söz konusu teknoloji ise öğrencilere nefes alacak alan bırakmıyor. Her an kayıt altında tutulan öğrenciler baskı içinde eğitimlerini sürdürüyor. Çin’in verimi artırmaya yönelik çalışmaları giderek ülke çapında tam kontrollü bir gözetime doğru ilerliyor gibi görünüyor.