reklamı kapat

POPÜLER

smart glasses

Çin polisi yüz tanıma sistemli akıllı gözlük teknolojisiyle gözetimi artırıyor

Pekinli firma LLVision Technology Co. Çinli polisler için akıllı gözlük geliştirdi. Polisler sahte kimlik taşıyan suçluları tespit etmek için bu gözlükleri kullanıyor.

Akıllı gözlükler aktif bir şekilde hayatımıza dahil olmasa da Çin Polis Teşkilatı tarafından kullanılıyor. Kanun güçlerini aldatmaya yönelik çabaları engellemek için kullanılan gözlükler yüz tanıma özelliği sayesinde sahte kimlik kullananları tespit edebiliyor. LLVision Technology Co. tarafından geliştirilen akıllı gözlük modeli ile bugüne kadar sahte kimlik kullanan 26 kişinin yakalandığı belirtiliyor. Ayrıca daha ciddi vakalarda da polis 7 kişiyi bu teknoloji sayesinde tespit etmeyi başarmış. Yapılan açıklamaya göre sistem 10 bin kişilik bir veri havuzundan veriyi 100 milisaniyede çekebiliyor. Ancak şirketin CEO’su Wu Fei bu verinin laboratuvar koşullarında test edildiğini de ekliyor. Gerçek dünyada elde edilen verinin doğruluğu çevresel etkilere göre azalabilir. Gözlüğün diğer yüz tanıma sistemlerinden farkı ise veri tabanının bulut servisleri yerine fiziksel bir cihazda saklı olması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mahremiyet ikilemi

Böyle bir teknoloji aynı zamanda mahremiyet konusunda çeşitli endişeleri de beraberinde getiriyor. Polis memurlarının akıllı güneş gözlülerinin Çin’in baskıcı gözetimini daha da yaygın hale getireceği düşünülüyor. Çin’in 1,3 milyar vatandaşının dahil olduğu bir yüz tanıma veri tabanı üzerine çalıştığını da ekleyelim. Yani tıpkı parmak izi gibi kayıtlı vatandaşların tamamının yüzlerinin sisteme kaydedilmesi üzerine çalışılıyor.