reklamı kapat

POPÜLER

koronavirüs-

Koronavirüs salgınını algılayabilen akıllı gözlük

Teknoloji şirketleri, insanları koronavirüs salgınından daha fazla korumanın yolları üzerinde çok çalışıyorlar. Son zamanlarda Google ve Apple, insanların virüsü olan biriyle iletişim kurup kurmadıklarını bilmelerine yardımcı olabilecek bir uygulama için iş birliğine imza attı.

Techcrunch sayfasının aktardığı bilgiye göre  koronavirüsü algıyabilen gözlükler çok yakında Amerika’ya geliyor. Çin merkezli Rokid şirketi, yaklaşık 3 metreye ve 200 kişiye kadar sıcaklığı tespit edebilenbir  kızılötesi sensörlü gözlük geliştirdi. Cihaz Qualcomm işlemcisinden güç alıyor. 12 megapiksel çözünürlüğünde kameranın tercih edildiği gözlük AR özellikler sunuyor. Koronavirüs salgını algılayan gözlükler sesli komutlarla kontrol edilebiliyor. Kullanıcılar bu gözlük sayesinde canlı fotoğraflar çekebiliyor ve videolar kaydedebiliyor. Şirket, bu gözlüğü, ABD’li işletmelere, hastahanelere ve kolluk kuvvetlerine sunmayı planlıyor.  T1 Termal Akıllı Gözlük USB ile bağlantı kuruyor ve diğer platformlarla senkronize edilebiliyor. Konu hakkında açıklamada bulunan şirket doğrudan T1 gözlüklerinden bilgi toplamadığının da altını çiziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koronavirüs salgınını algılyabilen gözlük hakkında açıklama

Bulut sisteminden herhangi bir veri toplamadıklarını söyleyen şirketin ABD direktörü Liang Guan, müşteriler için gizliliğin çok önemli olduğunu belirtti ve bu konuya hassasiyet gösterdiklerini ifade etti. Guan, veri ölçümlerinin yerel olarak depolandığını da dile getirdi. ABD’de kullanılmaya hazırlanan gözlüklerin diğer ülkelerde de kullanılması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

İnanılmaz pahalı Huawei Mate Xs’e merhaba deyin!