reklamı kapat

POPÜLER

Google Pixel 4

Google Pixel 4 için yüzünüze değer biçiyor: 5 dolar!

Google geçenlerde bir sürpriz yaparak Pixel 4’ün yüz tanıma yapabileceğini paylaştı. İşte şirket bu konuda ilginç bir haberle gündeme geldi.

Google yayınladığı video ile Pixel 4’ün yüz tanıma teknolojisini kullanacağını resmi olarak herkese gösterdi. Bu açıklamanın ardından kullanıcılar yüz tanıma özelliğini heyecan ile beklerken, şirketin bu özelliği geliştirmek için çok çalıştığı ortaya çıktı. Apple’ın Face ID özelliğinin üstüne çıkmak için saha taramasına çıkan Google, söylendiği kadarıyla insanlara yüzlerini bu taramada kullanması için 5 dolar değerinde Starbucks ve Amazon hediye kartları çeki veriyor. Yüz yanıma konusunda pazarda lider konuma gelmeyi amaçlayan teknoloji devi, bu hamlesiyle Pixel 4’ün yüz tanıma teknolojisinin doğruluğunu en üst düzeye çıkarmak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Pixel 4 ile yüz tanıma teknolojisinde oldukça iddialı

Google yaptığı her yüz taramasında kızılötesi, renkli ve derinlikli verileri topladığını, bunun sonucunda teknolojisinin nihayetinde nasıl çalışabileceğini kendisinin kontrol edebileceğini söylüyor. Bir Google sözcüsü konuya dair Verge’e şŞirketin Pixel 4’ün tanıyabileceği yüz çeşitliliğini artırmaya çalıştığını söyleyerek yüz tanıma teknolojisini geliştirmeye çalıştıklarını aktardı. Bu, tüm yüz tanıma teknolojisinin cinsiyet ve ırk gibi farklılıkları göz önüne alarak geliştirmesi anlamına geliyor. Google sözcüsü amaçlarının bu özelliği sağlam güvenlik tabanına oturtmayı ve performansını geliştirmeyi hedeflediklerini söylüyor. Fazla sayıda insana ulaşmayı hedefleyen şirket olabildiğince yüzü sisteme tanıtmayı planlıyor.

Yüz tanıma teknolojisiyle uygulamalara giriş yapabileceksiniz

Google Pixel 4 için tanıtım videosunu yayınlayarak Soli olarak adlandırılan bir radar sensörün kullanıldığını da kullanıcılara gösterdi. Üst kısmında yer alan geniş çerçevesini tamamen dolduran şirket, buradaki donanımlarla yüzde 100’e yakın yüz tanıma güvenliğini getiriyor. Google’ın tezine göre yüz tanıma teknolojisi yeterince güvenli. Yüz tanıma teknolojisi sayesinde ödemeleri doğrulayabileceksiniz ve bu özellik sayesinde uygulamalara giriş yapabileceksiniz. Bunun yanında şirket güvenliği elden bırakmadığını belirterek, kullanıcının yüzünü tanımladığı kayıtları  bulutta depolamayacığını veya Google’ın diğer hizmetleriyle paylaşmayacağının altını çiziyor.

Yüz tanıma özelliğini 18 ay boyunca saha araştırmalarıyla toplayacaklarını belirten şirket, sundukları rıza formlarının 5 yıllık bir limit verdiğini söylüyor. Bu taramalara ayrıca her bir kişinin sağladığı e-posta adresinden ayrı olarak ayrıca “şifrelenmiş ve erişimi kısıtlanmış” bir kimlik numarası verildiği ve bu kimliklerin ilerleyen günlerde başka hizmetler için kullanılamayacağı açıklanıyor. Pixel 4 gelişmiş özelliklerine iyi tanımlanmış “yüz tanıma teknolojisi”ni de eklemesiyle heyecan yaratmaya başladı bile. Ancak belirtmeden geçmeyelim, bu model de diğer Google Pixel akıllı telefonlar gibi Türkiye’de satışa sunulmayacak.

İlginizi çekebilir

Eller serbest; Google Pixel 4 ve sektöre yeni bir yöne verecek yenilikçi özelliği!