reklamı kapat

POPÜLER

Hennessey Venom F5’e “dünyanın en hızlısı” rozetini getirecek motor tanıtıldı!

2018 bitmeden geçtiğimiz yılki iddiasını resmiyete dökmek isteyen Hennessey Venom F5, merak edilen motorunun detaylarıyla eksik parçalarını tamamlıyor.

İlk kez geçtiğimiz yılın kasım ayı içerisinde yapılan etkinliğiyle tanışma fırsatına eriştiğimiz Hennessey Venom F5, dünyanın en hızlı otomobili iddiasını da beraberinde getirdi. Saatte 482 km/s gibi korkutucu hızlara çıkabileceği açıklanan otomobilin bu iddiasını henüz resmiyete dökmeyen Amerika merkezli şirket, ülkesinde düzenlenen Monterey Car Week‘te artık son hazırlıklarını sergiliyor. Venom F5’te görev yapacak olan motorun teknik değerleriyle ilgili bu zamana kadar çok fazla şeffaf davranmayan Hennessey, organizasyon kapsamında makinenin eksik kalan tüm parçaları da içerisinde olacak şekilde tanıtımı gerçekleştirdi. Tasarımındaki egzotiklik kadar motoruyla da bu noktalarda gezinmesi gerektiğini bildiğimiz Venom F5’in bize sunduğu da tam olarak bu oldu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hennessey rekordan emin

7,6 litre hacminde olan sekiz silindirli “V” bir makine olarak karşımıza çıkan bu parçanın toplamda 1.662 PS güç ve 1.760 Nm tork ürettiği artık resmiyet kazanmış durumda. Bunu twin-turbo desteğine de borçlu olan motor, henüz tanıtımı gerçekleştirilen Bugatti Divo’da gördüğümüz dört turbo destekli W16 motorun 1500 PS güç ve yaklaşık 1.600 Nm torkluk değerlerini geride bırakmayı başarıyor. Tamamen alüminyum blok üzerine geliştirilen motorun sıkıştırma oranıysa 9.3:1 olarak açıklandı. Satte 482 km/s hız iddiasını bir kez daha yenileyen Hennessey’e göre Venom F5’in 0’dan 300’e hızlanması 10 saniyenin altında gerçekleşecek. Saatte 400 kilometrelik hıza erişmek içinse yaklaşık 30 saniyeye ihtiyaç duyacağı dile getirilen aracın tepe noktasını ise 40-45 saniye aralığında görebiliriz. Daha önceden yapılan açıklamalar ışığında önümüzdeki dört aylık süre içerisinde gerçekleşmesi muhtemel olan rekor denemesinin nasıl sonlanacağını hep birlikte göreceğiz.