reklamı kapat

POPÜLER

“Dünyanın en hızlı otomobili” iddiasına sahip Hennessey Venom F5’in kokpit fotoğrafları ortaya çıktı

Kağıt üzerindeki teknik verileriyle rekorları altüst edeceğinin sinyallerini veren Hennessey Venom F5 üzerindeki sır perdelerinden bir tanesi daha aralandı.

SEMA 2017‘ye dünyanın en hızlı otomobili iddiasını Venom F5 ile getiren Amerika merkezli Hennessey‘nin, Venom F5 tanıtımı üzerinden yaklaşık üç hafta geçti. 7.4 litrelik motoruyla 1.600 beygir güç ve 1.762 Nm tork değerlerine sahip şekilde karşımıza çıkan araç bu etkileyiciliği hızlanma ve maksimum sürat değerlerinde sürdürüyordu. Saatte 482 kilometrelik maksimum sürat değerine sahip olduğu açıklanan lakin henüz bu iddiası kanıtlanmayan Venom F5’in ivmelenme süreleri de tek kelimeyle nefes kesiyordu. 0’dan 400’e olan hızlanmasını otuz saniyenin, 0’dan 300’e hızlanmasınıysa on saniyenin altında tamamlayabildiği açıklanan model, Bugatti ve Koenigsegg arasında gündeme gelen 0-400-0‘lık rekora da gözünü dikmiş durumda. Organizasyonda açıklanan verilere göre Venom F5 bu aralığı 30 saniyenin altında tamamlayabiliyor.

Karbon cenneti

Genel hatlarıyla teknik detaylarını hatırladığımız Venom F5 ile ilgili gizli kalan en önemli noktaysa kokpit kısmında olmuştu. Neyse ki Hennessey ekibi bizi çok fazla bekletmeden yapbozun bu parçasını da çok geçmeden paylaştı. Markanın resmi kaynakları üzerinden servis ettiğini fotoğraflara baktığımızda bu sınıfta görmeye alışık olduğumuz ana parça gözümüze çarpıyor: Bolca karbon! Direksiyondan başlayarak içeriyi çevreleyen karbon detaylara, biri konsolda biri direksiyonda olmak üzere iki adet ekran eşlik ediyor. Direksiyon üzerindeki ekran araçla ilgili temel bilgileri içerirken, merkezdeki ekran tahmin edileceği gibi daha çok multimedya ağırlıklı kullanılıyor. Konsolda konumlandırılan havalandırma çıkışlarının egzoz formunda olması da meraklılarının ilgisi çekecek detaylar arasında. Başlangıç fiyatı olarak 1,6 milyon dolar gibi bir rakam telaffuz edilen Hennessey Venom F5’in dünya rekoru iddiasını ne zaman kanıtlayacağıysa sıradaki soru işareti.