reklamı kapat

POPÜLER

Hennessey Venom F5

Hayran bırakan ağırlık değeriyle Hennessey Venom F5 iskeletine yakından bakın

21 Ocak 2020

Bu yıl içerisinde son kullanıcıya ulaşacak versiyonu üzerinden artık konuşmak istediğimiz Hennessey Venom F5, yüksek rijitlik vadeden iskeletiyle karşımızda.

Hennessey Venom F5 projesi ilk tanıtıldığı 2017 yılından beridir gündemi zorlamaya devam ediyor. Dünyanın en hızlı otomobili olma iddiasıyla tanıtılan model için 3,5 yılı bulan ve bir türlü sonlanmaya sürece giren Amerika merkezli ekip nihayet artık son virajlarda olduğunu duyurdu. Bu duyuruyu otomobilin sadece 86 kilogram ağırlığa sahip iskeletiyle yapan Hennessey, diğer teknik noktalarıyla da rakiplerine göz dağı verme peşinde. Bugatti Chiron’u heden alan resmi kaynaklar, iskeletin özellikle rijitlik noktasındaki farkını ortaya koyuyor.


Hennessey Venom F5 hakkında bilmeniz gerekenler

Tamamı hafif alaşım karbon fiberden imal edilen iskeletle ilgili dikkat çeken paylaşımlardan birisi de torsiyonal rjitliği. Bu noktada gövdenin her açı için 52.000 Nm olarak açıklanan direnci, Bugatti Chiron için açıklanan 50.000 Nm’lik değerden 2.000 birim ileride seyrediyor. 500 km/s üzerine çıkabilecek bir otomobil için özel olarak geliştirildiğinin özellikle vurgusu yapılan bu mimari, tam bir sanat eseri niteliğini de hak ediyor. Otomobilin kaputunun altında ise ayrı bir hikaye var.

“Kızgın” olarak isimlendirilen twin-turbo V8 makinenin görev yaptığı bu bölümde de hafif alaşımlı ve yüksek mukavametli parçalar karşımıza çıkıyor. Wastegate ve blow-off valfleri, silindir başına iki adet yakıt enjeksiyonu, paslanmaz çelik turbo başlıkları, downpipelar ve titanyum egzoz sistemini bu noktada rahatlıkla öne çıkartmak mümkün. Elimizdeki performans verileri ise F5’in 1.850 PS’e yakın bir güce ve 1.617 Nm torka sahip olacağını söylüyor. 500 km/s‘lik maksimum sürat iddiası devam eden otomobilin asfalta inişi ise merakla bekleniyor.

Video