reklamı kapat

POPÜLER

Czinger 21C

Czinger 21C üretim formuna kavuştu; emisyonsuz içten yanmalı motor teknolojisi sokaklara çıkıyor

Motor teknolojisi ve altyapısıyla otomobil pazarındaki tüm rakiplerinden ayrılan Czinger 21C, süper otomobillerin gelecek varyasyonlarına güzel bir örnek.

Adını ilk kez Şubat 2020’de duyduğumuz Czinger 21C, “21. yüzyılın otomobili” iddiasıyla tüm dünya genelinde gözleri üzerine çekmeyi başardı. Amerika merkezli bir ekip tarafından hayata geçirilen 21C, dışarıdan bakıldığında butik bir üreticinin süper otomobili olarak görülebilir. Madalyonun görünmeyen tarafı ise bu otomobili emisyonsuz ulaşım dönüşümü içerisinde olduğumuz bu dönemde bambaşka bir noktada değerlendirmemize yardımcı oluyor. Markanın kendi içerisinde geliştirdiği mühendisliğin bir sonucu olan 2,88 litrelik twin-turbo destekli V8 motor, geleneklerin aksine farklı yakıt varyasyonlarıyla çalışabilme yeteneğiyle karşımıza çıkıyor. Karbon dönüşümlü metanol (yenilenebilir metanol) ve farklı sentetik yakıtların kullanılabildiği 21C, bu sayede havayı kirletmeden yol kat edebilen bir otomobil olarak kayıtlara geçecek.

Czinger 21C

Czinger 21C teknik özellikleri

21C bundan yaklaşık 1,5 yıl önce tanıtıldığında motor teknolojisi kadar rakamsal verileriyle de iddialı bir otomobildi. Koenigsegg’den 0-400-0 rekorunu almak isteyen ekibin 1.250 beygirlik bir güçle karşımıza çıktığını anımsıyoruz. Bugün duyurusu gerçekleştirilen üretime hazır versiyonda bu değerin, üst pakette 100 beygir üzerine çıkılarak 1.350 beygirlik gücün kullanıcıları beklediği bir tablo bizi bekliyor. Otomobilin 1.240 kilogram civarında olan kuru ağırlığıyla birlikte güç/ağırlık oranında gerçek 1:1 değerinin yakalandığını da görüyoruz. Aracın 11.000 devirde kesiciye giriyor olması ve 320 km/s seyirde 2.500 kilogramlık yere basma kuvveti uygulaması da sürüşün boyutları hakkında önemli ipuçları veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sekiz silindirli motoru destekleyen iki adet elektrik ünitesiyle birlikte 21C’nin rüya gibi performans verileri, üretim versiyonuna da başarılı şekilde yansıtılıyor. 0’dan 100’e sadece 1,9 saniyede çıkabilen otomobilin 0-300 değeri ise 8,5 saniye olarak paylaşılıyor. 0’dan 400′ erişmek içinse 21,3 saniyeye ihtiyaç var. 21C’nin en merak edilen iddiasının merkezinde yer alan 0-400-0 performasıysa, satışa hazır versiyonda 27,1 saniye olarak nihayete kavuşuyor. Koenigsegg Regera’nın aynı değere 22,82 saniyede erişebildiğini de bu noktada hatırlatmakta fayda var. Czinger 21C’nin maksimum sürat değeriyse 452 km/s olarak teknik tablonun üst kısımlarında kendisine yer buluyor. Bu performans gerçekleşirken aracın tork iletim teknolojisiyle desteklenen altyapısı da güç akışını en iyileme konusunda hummalı bir çalışma gerçekleştiriyor.

21C’yi özel kılan noktalar arasında üretim teknolojisi de geliyor. Markanın Amerika’daki tesislerinde yapay zeka desteğiyle ürettiği parçalar, 3D yazıcı teknolojisiyle hayata geçirilerek tarihte daha önce görülmemiş bir sürecin doğmasına yardımcı oluyor. Toplamda sadece 80 adet üretilecek olan Czinger markasının ilk üretim modeli 21C’nin fiyatınınsa 1,7 milyon dolar olması bekleniyor.

Video