reklamı kapat

POPÜLER

Czinger 21C

0-400-0 rekorunu Koenigsegg’den almaya geldi; karşınızda “21. yüzyılın süper otomobili” Czinger 21C

Los Angeles merkezli bir ekip tarafından hayata geçirilen Czinger 21C, daha önde ortaya koyduğu tüm iddialı bambaşka bir noktaya da taşıyabilir.

İpuçlarının resmi kaynaklardan paylaşılmaya başlandığı ilk günden itibaren gündeme gelmeyi başaran Czinger 21C, bunu ortaya koyduğu iddiaya borçlu. Markasının “21. yüzyılın süper otomobili” olarak tanımladığı ve birçok rekoru kırmaya aday olan model bugün itibarıyla resmen karşımızda. Daha önce kelimelerle ortaya koyduğu iddiasını artık rakamsal verileriyle destekleyen bir noktada bulunan 21C, gözünü ilk olarak Koenigsegg Regera’nın 0-400-0 değerine dikmiş görünüyor. İsveçli üretici tarafından yaklaşık 31,5 saniyede tutulan bu derece, Czinger ile birlikte 29 saniyeye inebilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Czinger 21C ve devlereye meydan okuyan teknik özellikleri

21C’nin ne kadar ciddi bir otomobil olduğunu anlamak için sadece birkaç teknik özelliğine bakmak yeterli aslında. Motor bölümünde çift turbo beslemeli 2,88 litrelik V8 makine konumlandırılan modeli, ön aksına entegre edilen bir de elektrik motoru besliyor. Bu iki parçanın bir araya gelmesiyle de karşımıza 1.250 beygir güce sahip olan bir canavar çıkıyor. Aslında baktığımızda bu rakam pek çoğumuz için alışılmış bir değer. Lakin 21C’nin toplam ağırlığının da 1.250 kilogram olması, ortaya kilogram başına 1 beygir gibi fazlasıyla etkileyici bir oran çıkarıyor. 0’dan 100’e hızlanmasını 1,9 saniyede tamamlayan ve maksimumda 432 km/s hıza erişebilen 21C’nin 0’dan 300’e çıkıp tekrar 0’a inmesiyse sadece 15 saniye sürüyor. Czinger ekibi aracın teknik özellikleriyle birlikte Lightweight Track Configuration adını verdiği ikinci bir versiyonun da sunulacağını açıkladı. Bu reçetede toplam ağırlığı 1.218 kilograma düşen otomobil 1:03’lük güç/ağırlık oranıya asfalta çıkacak. Amerika merkezli şirketin ilk gösterimi önümüzdeki ay Cenevre’de yapılacak.

İLGİLİ HABERLER