reklamı kapat

POPÜLER

Windows

“Yeni jenerasyon Windows” için tarih verildi; işte bilinenler

Yazılım devi Microsoft, Build 2021 kapsamında yeni bir Windows duyurusu yapmadı. Çünkü firma büyük duyuruyu başka bir tarihte yapacak.

Advertisement

Microsoft CEO’su Satya Nadella, Windows için hazırlanan büyük duyurular çok yakında açıklanacak demişti. İşte bunun bugün 24 Haziran tarihi olduğu duyuruldu.

Nadella hatırlarsınız bu konuda yaptığı ilk açıklamada ilginç olarak Windows 10 ibaresini kullanmamıştı. Açıklamada direkt olarak yeni jenerasyon Windows ibaresi yer alıyordu.

Halen firmanın yeni jenerasyon Windows’a nasıl bir isim vereceği tam olarak bilinmiyor. Firmanın burada yola 10 ile devam etme yanında 11’e geçme ihtimali de bulunuyor.

Peki yeni sürümde neler değişecek? Daha önce ortaya çıktığı kadarıyla Microsoft ilk olarak yerleşik marketi güncelleyecek. Yeni Windows uygulama marketi çok daha fazla kişiye / şirkete açılacak ve özellikle oyun konusunda çok daha rekabetçi hale gelecek.

Microsoft burada Steam ve Epic Games karşısında daha fazla söz sahibi olmak istiyor ve satışlardan alınan payı düşürüyor. Satya Nadella’nın son dönemdeki en büyük güncelleme dediği son sürümle arayüz tasarımı da ciddi oranda yenilecek. 

Yeni jenerasyon sürüm ile Windows 10’un mevcut tasarımı yapısı hiç olmadığı kadar modern hale gelecek. Yeni jenerasyon Windows’da yeni özelliklerden çok tasarım konusunda ciddi yenilikler bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 10 yenilikleri merak edilirken, firma kısa süre önce 10X işletim sisteminin fişini çekti

Daha önce bilgisi gelen bir konuyu Microsoft resmi olarak geçtiğimiz hafta itibariyle duyurmuştu. Windows 10X işletim sistemi gerçekten çıkmadan tarih oldu.

10X işletim sistemli çift ekranlı cihazların Asus, Dell, HP ve Lenovo gibi firmalardan 2020 içerisinde geleceği söylenmiş ancak daha sonra modellerin 2021’e kaldığı aktarılmıştı.

Geçtiğimiz ay yapılan açıklamaya göre Microsoft, 10X için hazırlanan yeniliklerin ileride mevcut Windows’a getirilecek. Böylelikle 10X için yapılan çalışmalar boşa gitmemiş olacak.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın