reklamı kapat

POPÜLER

ZTE

Ambargo sonrası dev akıllı telefon üreticisinden beklenen üzücü hamle

Çin’in en büyük telekomünikasyon üreticilerinden ZTE, Amerika Birleşik Devletleri tarafından konulan ambargo sonrası beklenen adımı attı. Geleceği karanlık görünen şirket, peki şimdi ne yapacak?

Çinli telefon üreticisi ZTE, artık biliyorsunuz Amerika Ticaret Bakanlığı’nın koyduğu bir ambargo ile karşı karşıya bulunuyor. Amerika’dan 7 yıl boyunca donanım satın alamayacak ve diğer servisleri kullanmayacak firma, bugün bu yüzden ana operasyonlarını durdurma kararı aldı. Yaşananlar sonrasında çok da sürpriz olmayan bu hamle, karlı dönemler geçiren firma için çok kötü görünüyor. Donanım konusunda Qualcomm ve Intel gibi firmalarla artık çalışamayacak ZTE, yüzünü Çin ve Tayvan merkezli üreticilere dönecek deniyor. Bu noktada işlemci üreticisi Mediatek‘in ZTE’ye parça sağlama konusunda hükümetten onay aldığı dahi söyleniyor. Ancak firmanın donanım tarafını halletmesi işin çözüleceği anlamına gelmiyor. Çünkü Çin merkezli dev ismin Android işletim sistemini kaybetme riski de bulunuyor. Esas bunun yapılması akıllı telefon tarafında ZTE döneminin kapanması anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tüm bu olayın arkasında ise FBI, CIA ve NSA gibi kurumların ZTE’den çıkan akıllı telefonların bilgi sızdırdığını iddia etmesi yer alıyor. Kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla Pentagon artık Amerika Birleşik Devletleri’nin askeri üstlerinde ZTE ve Huawei telefonların satılmasını da istemiyor. Bunu tüm dünya genelinde yer alan yüzlerce askeri üs için gerçekleştiren Pentagon, sebep olarak da “ulusal güvenliği” gösteriyor. Söylendiği kadarıyla bu telefonlar departman personeli için kabul edilemeyecek riskler oluşturuyor. Geçtiğimiz yıllarda ABD’de üretilen ürünleri yasa dışı yollarla İran’a göndererek ABD’nin ihracat yasaklarını ihlal eden firma, bundan 900 milyon dolar ceza ödeyerek kurtulmuştu. İşler bu sefer bu kadar basit olmayacak gibi duruyor.

ZTE yanında Huawei’nin de geleceği sıkıntılı

Huawei biliyorsunuz ürettiği telefonları Amerika Birleşik Devletleri’nde satamıyor. Bu konuda ciddi bir pazardan uzak kalan firma, buna karşın mücadele etmeyi bırakmıyor. Bilgi sızdırması gibi bir konunun söz konusu olmadığı sürekli olarak belirten firma, bu konuyu çözmek için sürekli görüşmeler yapıyor.

İlgili Video

Şirketin üç arka kameralı telefon P20 Pro