reklamı kapat

POPÜLER

ZTE

Büyük akıllı telefon üreticisi ZTE’nin geleceği için yine kötü bir haber

Amerika Birleşik Devletleri tarafından konulan ambargo sonrası operasyonlarını sona erdiren ZTE için geçtiğimiz gün sürpriz bir Trump gelişmesi yaşanmıştı. Ancak bu konuda beklendiği gibi sonuç vermedi.

Amerika Ticaret Bakanlığı’nın koyduğu bir ambargo ile karşı karşıya bulunan ZTE, gündemden inmiyor. Bu ambargo yüzünden ülke şirketlerinden tam 7 yıl boyunca donanım satın alamayacak ve diğer servisleri kullanmayacak firma, bu yüzden geçtiğimiz günlerde ana operasyonlarını durdurma kararı almıştı. Ancak bunun üstüne Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump’tan beklenmedik bir açıklama geldi. Trump, Twitter hesabından ZTE’nin sektöre hızlı şekilde tekrar geri dönmesi için Çin devlet başkanı Xi Jinping ile görüşme içerisinde olduğunu söyledi. Şirketin mecbur kaldığı bu karar yüzünden Çin’de çok fazla insanın işini kaybettiğini de belirten başkan, konu hakkında resmi makamlara gerekli bildirimler yapıldığını da yazdı.

Ancak gelen bilgilere göre resmi makamlar bu kararı kabul etmedi. Trump’ın çabasına rağmen ambargosu devam edecek dev üretici, artık kesin olarak başka yollar aramak zorunda görünüyor. Donanım tarafını Çin ile Güney Kore merkezli şirketlerden halledebileceği söylenen firmanın, Android‘i kaybetme riski de bulunuyor. Ancak halen bu konuda atılmış resmi bir adım bulunmuyor. Yani şirket donanım tarafını halledebilirse Android işletim sistemiyle yoluna devam edebilecek gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ZTE karlı bir şirketti

Huawei başta olmak üzere Çin merkezli birçok üreticinin geleceğini riske atan bu durum, kolay kolay çözülemeyecek gibi duruyor. Tüm sektörü etkileyen bu konudaki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyoruz.

İlgili Video

Şirketin katlanabilir akıllı telefonu