reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model 3
Tesla Model 3
Tesla Model 3

İşte Tesla Model 3’e bakışı değiştiren yeni çift motor ve performans paketleri

20 Mayıs 2018

Tesla‘nın en uygun fiyatlı elektrikli otomobili Model 3, biliyorsunuz uzun süredir özel versiyonları ile gündeme geliyor. İşte bu beklenen versiyonlar sonunda resmi detaylarıyla karşımızda bulunuyor

Tesla‘nın sattığı en uygun fiyatlı araç olan Model 3, artık iki farklı çok özel versiyona sahip. Burada karşımıza ilk olarak çift motorlu versiyon çıkıyor. Otomobilin normal sürümünde bir tane elektrik motoru bulunuyor ve o da arkada yer alıyor. Çift motorlu versiyon ise bunu ikiye çıkartıyor. Hem ön hem de arkada yer alan bu motorlar, araca dört çekerden çekiş yeteneği kazandırıyor. Böylece zorlu yollarda çok daha yüksek performans sunan versiyon, aracın 5,5 saniyelik 0-100 hızlanmasını da 4,5 saniyeye indiriyor. Elon Musk’ın açıklamasına göre 498 km menzili bulunan çift motorlu versiyon, saatte 225 km hıza çıkabiliyor. Bu versiyonun alınması için aracın orijinal fiyatına ek 5 bin dolar ödenmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Esas heyecan yaratan ise “Performans” versiyonu. Bu versiyon, Model 3 gibi standart kullanıma yönelik bir araca bakış açısını tamamen değiştiriyor. Üstteki versiyon ile aynı çift motor yapısını kullanan performans versiyonu, farkını bu motorların daha yüksek çıkışa dayanabiliyor olmasıyla koyuyor. Burada en iyi motorları kullandığını belirtilen firma, bu sayede aracı çok daha güçlü hale getiriyor. 498 km menzili bulunan model, 255 km hıza çıkabiliyor. En çok dikkat çeken değer ise hızlanma tarafında karşımıza çıkıyor. Performans paketli Model 3, 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,5 saniyede çıkabiliyor. Bu arada bu versiyonda bazı görsel değişiklikler de var. 20 inç performans lastiği ve karbon fiber arka kanat ilk olarak öne çıkıyor. BMW M3’ten yüzde 15 daha hızlı olduğu söylenen araç, pist üzerinde kendi sınıfından kimseye geçilmeyecek deniyor. Ancak tüm bunlar oldukça yüksek bir fiyat etiketi olarak geriye dönüyor. Aracın otomatik pilot harici fiyatı tam 78 bin dolar olarak listeleniyor. Bu tam anlamıyla Model S seviyesine çıkılması anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model 3 artık çok daha güçlü bir araç

Üretim sorunları aşılmaya çalışılan otomobil, şirketin geleceği için büyük önem arz ediyor. 35 bin dolardan başlayan fiyatıyla dikkatleri üzerine çeken araç, artık her bütçeden herkese hitap ediyor.

İlgili Video

Aracın resmi tanıtım videosu