reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model 3 Performans Versiyonu

Tesla Model 3’ün performans versiyonu, söylenenden daha hızlı çıktı [Video]

Tesla‘nın en önemli otomobili konumunda bulunan Model 3‘ün artık bir performans versiyonu da bulunuyor. Satın alanlara giden araç, söylenenden daha hızlı çıkmasıyla gündemde yer alıyor.

Çok uzun da sürse Model 3‘ün üretim sorunlarını ciddi şekilde toplarlayan Tesla, şu an haftalık 5 bin üretim seviyesini geride bırakıyor. 35 bin dolarlık temel fiyatıyla firmanın en ucuz aracı olan Model 3’ün, dediğimiz gibi artık bir performans versiyonu da satılıyor. Ön ve arkada birer tane olmak üzere iki adet motoru bulunan performans versiyonu, bu çiftli motorlarıyla orijinalden daha yüksek çıkış verebiliyor. Burada olabilecek en iyi / sağlam motorları kullandığını belirtilen firma, bu sayede aracı çok daha güçlü hale getiriyor. Resmi açıklamalarda 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,5 saniyede çıktığı söylenen araç, gerçek testlere göre bunu rahatlıkla geçiyor. YouTuber DÆrik’in yayınladığı yukarıdaki videoya göre araç, 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,1 – 3,2 saniyede çıkış yapabiliyor. Bunu içerisinde üç kişi varken yapan araç, kendisine hayran bırakıyor. İvmelenme anında yaşattığı “şaşkınlık” gerçekten çok etkileyici duran otomobil saatte 255 km hıza çıkabiliyor. 498 km menzili bulunan model ailesinin en yenisi, elbette hiç ucuz değil. Performans paketinin 78 bin dolar fiyat etiketi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model 3’ün dört çeker versiyonu da var

Otomobilin normal sürümünde bir tane elektrik motoru bulunuyor. Çift motorlu versiyon ise bunu performans versiyonu gibi ikiye çıkartıyor. Hem ön hem de arkada yer alan bu motorlar, araca dört çekerden çekiş yeteneği kazandırıyor. Böylece zorlu yollarda çok daha yüksek performans sunan versiyon, aracın normalde 5,5 saniye olan 0-100 hızlanmasını da 4,5 saniyeye indiriyor. Elon Musk’ın açıklamasına göre 498 km menzili bulunan çift motorlu versiyon, saatte 225 km hıza çıkabiliyor. Bu versiyonun alınması için aracın orijinal fiyatına ek 5 bin dolar ödenmesi gerekiyor.