reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model 3
Tesla Model 3
Tesla Model 3
Tesla Model 3
Tesla Model 3
Tesla Model 3
Tesla Model 3

Performans versiyonu da gelen Tesla Model 3’ün geleceği için güzel haber

Geçtiğimiz gün dört çeker ve performans versiyonlarının duyurulan Tesla Model 3, biliyorsunuz halen tam olarak çözülemeyen üretim sorunları yaşıyor. Yeni gelen bilgiler ise güzel detaylar veriyor.

2018’in ilk üç ayında 9.777 adet Model 3 üreten Tesla, bunu ciddi oradan artırmak istiyor. 35 bin dolarlık fiyatıyla elektrik dünyasına geçişin en uygun modellerinden olan araç, çok yüksek talep görüyor. Halen birçok ülkede elde edilemeyen otomobil, özellikle seri üretiminde baştan beri ciddi sıkıntılar yaşıyor. CEO Elon Musk, üretim konusunda geç kalınmasının arkasında üretimde çok fazla robot kullanılmasının yattığını belirtiyor. Bunu çözmek için bizzat fabrika sahasında çalışan Musk, geçtiğimiz hafta sorunlara yönelik bir Hackathon başlatılacağını dahi belirtmişti. Etkinlik ile üretimi zora sokan “iki en kötü noktanın” çözülmesini hedefleyen CEO, bugün sevindiren bir açıklama yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buna göre otomobilin pil ve gövdesinin bir araya geldiği hattaki sorunlar çözüldü. Bu aradan çıkınca ilk defa günlük 500 adet Model 3 üretimine ulaştıklarını belirten Musk, haftalık da 3.500 araç seviyesini göreceklerini de belirtiyor. Esas olarak haftalık 5.000 araç üretmek isteyen firma, bu büyük hedefe emin adımlarla yaklaşıyor. Üretim hattında daha fazla insan kullanmaya başlayan ünlü isim, ilginç de bir açıklama yapıyor. Çalışanlara bir mesaj gönderen Elon Musk, çalışanlarından üretim hattındaki yeni fikirlerinde bir sorun gördükleri zaman kendisini durdurmalarını istiyor. Bu şekilde ortak payda etrafında en iyi çözümün bulunması hedefleniyor.

Tesla Model 3, dört çeker ve performans paketleriyle sınırlarını aşıyor

Otomobilin normal sürümünde bir tane elektrik motoru bulunuyor. Çift motorlu versiyon ise bunu ikiye çıkartıyor. Hem ön hem de arkada yer alan bu motorlar, araca dört çekerden çekiş yeteneği kazandırıyor. Böylece zorlu yollarda çok daha yüksek performans sunan versiyon, aracın 5,5 saniyelik 0-100 hızlanmasını da 4,5 saniyeye indiriyor. Elon Musk’ın açıklamasına göre 498 km menzili bulunan çift motorlu versiyon, saatte 225 km hıza çıkabiliyor. Bu versiyonun alınması için aracın orijinal fiyatına ek 5 bin dolar ödenmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üstteki versiyon ile aynı çift motor yapısını kullanan performans versiyonu ise farkını bu motorların daha yüksek çıkışa dayanabiliyor olmasıyla koyuyor. Burada en iyi motorları kullandığını belirtilen firma, bu sayede aracı çok daha güçlü hale getiriyor. 498 km menzili bulunan model, 255 km hıza çıkabiliyor. En çok dikkat çeken değer ise hızlanma tarafında karşımıza çıkıyor. Performans paketli Model 3, 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,5 saniyede çıkabiliyor.

İlgili Video