reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Tesla Model 3

Elon Musk’ın fabrikada kalmasına neden olan “Tesla Model 3” detayı

Elon Musk, Tesla Model 3‘ün üretim sorunları çözmek adına çok büyük emek harcıyor. Geçtiğimiz haftalarda bu konuda büyük ilerleme kat eden CEO, çok daha fazla üretim yapmak zorunda gibi görünüyor.

Tesla, geçtiğimiz gün haftalık 5 bin Model 3 üretim hedefine ulaşmayı başardı. Çok uzun zamandır bunun için uğraşan ve sorunları çözümü için ofisini fabrika sahasına taşıyarak fabrikada kaldığı öğrenilen Elon Musk, bu kadar emeği boşuna vermiyor. Çünkü Model 3’ten şu an tam 420 bin adet rezervasyon olduğu açıklanıyor. Mevcut üretim şartları ve kapasitesiyle bu araçları müşterilere teslim etmenin en az 19 ay süreciği söyleniyor. Bu gerçekten inanılmaz görünürken, şirketten süreci hızlandırmak adına daha büyük adımlar bekleniyor. Otomobil sektörünün geri kalanına oranla çok geride kalan firma, şu an “elektrikli pazar” açısından sorun yaşamıyor. Ancak bu üretim sorunları gelecekte, elektriğe adım atan diğer devlerin karşısında büyük bir problem oluşturacak gibi duruyor. Üretim düşüklüğü nedeniyle global pazardan pay alamayan Model 3, birçok bölgeye 1 yıldan çok daha uzun sürede ulaşacak izlenimi yaratıyor. Aracın yeni tanıtılan dört çeker ve performans paketleri içinse durum daha da kötü durumda deniyor.

Tesla ek bilgi olarak dün ikinci çeyrek sonuçlarını da açıkladı. Buna göre şirket ikinci çeyrekte toplam 53.339 aracı banttan indirdi. Çeyrekte satılan 40.740 aracın 18.440 tanesinin Model 3, 10.930 tanesinin Model S, 11.370 tanesinin ise Model X olduğu açıklanıyor. Model 3’ün genel üretim içerisinde miktarı ise 28.578 olarak öne çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model 3’ün teknik detaylarını hatırlarsak

Otomobil, 0’dan 100 km/s hıza 5.5 saniye seviyesinde çıkıyor. Model S ve Model X’den farklı olarak kokpitinde yatay konumlandırılmış 15 inç ekran taşıyan otomobil, beş kişiyi rahatlıkla taşıyabiliyor. Şirketin gelişmiş otomatik pilot özelliğine de sahip olan Model 3, sadeleştirilmiş iç mekanıyla çok iyi bir görüş açısı veriyor. EPA verilerine göre otomobil, 35 bin dolarlık versiyonla 354 km yol, 44 bin dolarlık modeliyle ise 498 km yol yapabiliyor.

İlgili Video

Aracın resmi tanıtım videosu