reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Elon Musk, Tesla Almanya fabrikası için Model 2 kapısını açtı

Elon Musk, Tesla Almanya fabrikası için “Model 2” ve aynı zamanda “Semi “kapısını açtı. Bu gelişmeler biraz Türkiye’yi de ilgilendiriyor.

Elon Musk, yaptığı bir açıklama kapsamında uzun zamandır gündemde olan bütçe dostu Model 2’nin (Henüz tanıtılmadı) Almanya’daki fabrikada da üretileceğini aktardı. Bunun için henüz tarih yok ancak Model 2’nin üretimi direkt olarak Berlin fabrikasında başlamayacak. Üretim başka yerde başlayacak, araç daha sonra Almanya’da da üretilmeye başlanacak. Musk ayrıca gelecekte elektrikli kamyon modeli Semi’nin de Almanya’da üretilebileceğine işaret etti. Türkiye’ye Çin’e ekstra elektrikli araç vergisi konduğu için sadece Almanya’dan araç getiren marka (Şu aşamada sadece Model Y), Model 2’ye büyük önem veriyor çünkü bu aracın Tesla’nın en uygun fiyatlı aracı olacağı biliniyor yani modelin çok yüksek bir satış potansiyeli bulunuyor. Tesla Almanya fabrikası bu aralar gündemden düşmüyor. Örneğin bugün paylaştığı aşağıdaki bir video ile fabrikanın içini drone turuyla karşımıza getiren Tesla, 4 dakikaya yakın uzunluğu bulunan videoda Model Y’nin üretim sürecindeki birçok aşamayı çok farklı bir perspektif ile gözler önüne sergi. Bir Model Y’nin nasıl hayat bulduğunun özeti olan video, şirketin üretim sürecinde ne kadar çok robot kullandığını da bir kez daha karşımıza getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fabrika daha önce de kötü bir durumla ses getirmişti. Eğer kaçırdıysanız Tesla, geçtiğimiz hafta Türkiye için de önemli olan Berlin merkezli fabrikasındaki üretimi elektriksiz kaldığı için durdurmak zorunda kaldı. Aktarılan iddialara göre fabrikanın yakınlarındaki bir elektrik hattına kundaklama yapıldı, bundan dolayı bir yangın da çıktı ancak kısa sürede söndürülen bu yangından fabrika etkilenmedi. Olası risklere karşı fabrikayı boşalttıran Tesla, Almanya fabrikasındaki üretime bugün yeniden başladı.

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER