reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Tesla robotaxi

Türkiye’ye gelecek Tesla, özel bir “robotaxi” için ilk duyuruyu yaptı

Türkiye’ye gelecek dev üretici Tesla, kısa süre önce önemli duyurular yaptı. Bunlar arasında bir robotaxi duyurusu da yer alıyordu.

Advertisement

Lufthansa’dan ayrılan Kemal Geçer liderliğinde Türkiye pazarına girecek dev üretici Tesla, dün gece tam olarak açılışı yapılan Gigafactory Texas fabrikasında önemli duyurular yaptı. Bunlardan birisi bizzat Elon Musk tarafından duyurulan “robotaxi” oldu. Musk, henüz bu dikkat çeken aracı göstermedi ancak tamamen sürücüsüz olarak görev yapacak ve sadece yolcu taşımaya odaklanacak oldukça “fütüristik” görünümlü bir aracın yolda olduğu belirtiliyor. Henüz bu araç hakkında başka bilgi yok ancak karşımıza yukarıdakine benzer bir araç çıkabilir. Firma tarafından hazırlanan bu konsept, Boring Company’nin sunumlarında görünmüştü. Elbette tamamen elektrikli olacak taksi taşımacılığına özel robotaxi, tam olarak 2023 yılında görücüye çıkarılabilir ve sadece firmalara satılacak bir seçenek olarak üretime alınabilir.

Gigafactory Texas etkinliğinde mevcut araçlar için de konuşan Elon Musk, 2023 yılında uzun zamandır beklenen Cybertruck, Tesla Semi ve yeni Roadster araçların da üretime gireceğini belirtti. Kısa süre önce de şirket için 2022’in ilk çeyreği özelinde rakamlar paylaşılmıştı.

Buna göre firma 2022’nin ilk üç ayında 310 binden fazla otomobil teslimatı gerçekleştirdi. Bunun üretici için tüm zamanlar özelinde bir rekor olduğu aktarılıyor. Tesla’nın ilk üç ayda ürettiği araç sayısının ise 305 binden fazla olduğu resmi olarak veriler bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa süre önce Almanya Berlin merkezli yeni otomobil fabrikasını hayata geçiren Tesla, resmi verilere göre halen en çok Model 3 ve Model Y üretiyor. Daha pahalı olan Model S ve Model X üretimi çok daha az seviyede. Baktığımız zaman üç ayda Model 3 ve Model Y’den 291 binden fazla üretilmiş. Model S ve Model X üretimi ise 14 binin hemen üstünde yer alıyor.

Tesla rakamları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın