reklamı kapat

POPÜLER

Rimac

Rimac, “Verne” isimli bir robotaxi görücüye çıkardı

 - Güncelleme: 26 Haziran 2024 16:01

Tamamen elektrikli hiper otomobil firmalarından Rimac, bir sürpriz yaparak “Verne” isimli robotaxi modelini görücüye çıkardı.

Şimdiye kadar hep uçuk Nevara hiper otomobil modeli ile ses getiren Rimac, Verne adını verdiği robotaxi/robotaksi modeliyle karşımıza iki kişilik bir otonom araç çıkardı. Modüler bir platform üzerine kurulan sürücüsüz araçta yalnızca iki koltuk bulunuyor çünkü araştırmalar, taksi yolculuklarının çoğunda bir ya da iki yolcunun bulunduğunu gösteriyor. Bu yüzden kompakt bir seçenek hazırlama tercihinde bulunan şirket, elektrikli modeline büyük bir ön cam koymuş ve silecek kullanmamış. Oldukça lüks görünen kokpitinde yatay formlu 43 inç boyutunda büyük bir ekranın olduğu modern araç, içinde bir direksiyon taşımıyor. Dışında çok sayıda kamera, sensör ve LiDAR’a yer verilen robotaxi için henüz teknik bir detay paylaşılmıyor. İstenilen konuma özel uygulamasından çağırılacak araç, arka kısmında ufak bir ekran ile sayısal tuş takımı taşıyor. Araca girmek isteyenlerin uygulama gelen şifreyi girmesi gerekiyor. Yuvarlak yapıdaki panoramik cam tavanıyla ufak olmasına rağmen ferah bir yaşam alanı bulunan Verne, Rimac’a göre 17 hoparlörlü güçlü bir ses sistemine sahip olacak. Bu araç ile ilk hizmetin 2026 yılında Hırvatistan’ın Zagreb kentinde başlaması hedefleniyor. Verne daha sonra Almanya, Birleşik Krallık ve Orta Doğu’da 11 farklı şehre götürülecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Tesla Robotaxi gündeme gelmişti. Elon Musk tarafından açıklandığı kadarıyla Tesla Robotaxi yani otonom/sürücüsüz olarak yol alabilecek taşıma aracıyla 8 Ağustos tarihinde resmi olarak tanışacağız. Halen çok fazla detayın olmadığı araç, belirli lokasyonlarda yorulmadan yolu taşıyacak ve yüksek ihtimalle bu konudaki en gelişmiş seçeneklerden birisi olacak. Robotaxi’yi en son gündeme getiren ise firmanın paylaştığı bir videodan alınan bir fotoğraf olmuştu.

Burada aracın iç kısmı için hazırlanan konseptler ve koltuklar karşımıza çıkmıştı. Ticari sürümde de böyle görünmesi beklenen koltukları şık tasarlanan araç, koltukların hemen önüne büyük bir ekran konumlandırıyor ve açılır/kapanır yapıda kol dayaması taşıyor. Bu koltukların aracın önüne mi yoksa arkasına mı ait olduğu bilinmiyor, modelde her halükarda bir direksiyon simidi yer alıyor.

Aaraçla alakalı olarak sayfanın altındaki videoda da paylaşılmış, videoda aracın uygulaması bir kez daha gözler önüne serilmişti. Araç bu uygulama üzerinden çağırılacak, yolculuk/rota bu uygulamadan takip edilebilecek ve aracın içindeki klimanın sıcaklığı direkt olarak hazırlanan uygulamadan değiştirilebilecek. Müzik kontrolünü de uygulamaya yerleştirecek gibi görünen Tesla, aracın kaç kişi alabileceğini de açık olarak gözler önüne serecek. Uygulamada maksimum 4 kişiyi taşıyacak Model Y ya da Model 3 tarzı bir araç görünüyor ancak Robotaxi’nin halen dışarıdan nasıl göründüğü bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rimac haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

İLGİLİ HABERLER