reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla, tam otomatik pilot altyapısındaki direksiyon uyarısını geri plana itti

Tesla, tam otomatik pilot altyapısındaki direksiyon uyarısını geri plana itti ancak daha önce söylendiği gibi tamamen kaldırmadı.

Tesla araçların tamamen otonom sürüş sisteminde önemli bir direksiyon uyarısı yer alıyor. Sistem henüz yüzde 100 kararlı çalışmadığı için Model serisi araçlar sürücülerin dikkatlerini yola verdiğinden emin olmak için, kısa aralıklarla direksiyonun tutularak hafif bir güç uygulanmasını istiyor. Geçtiğimiz hafta bu sistemin çıkacak Full Self-Driving v12.4 yazılım güncellemesi ile kaldırılacağı aktarılmıştı. Elon Musk tarafından doğrulanan bu gelişme, şirketin başına yasal olarak bazı sorunlar açabilir denilmişti çünkü otomatik pilot sistemi inanılmaz gelişmiş olmasına rağmen halen görsel bir denetim gerektiriyordu. Şimdi v12.4 için resmi sürüm detayları göründü, firma direksiyon sistemini geri plana itti ancak tamamen kaldırmadı. Aktarıldığı kadarıyla artık otomatik pilot açıkken sürücünün yolu takip edip etmediği araçtaki kamera sistemi üzerinden kontrol edilecek. Bu konuda, “Otomatik sürüş sistemi etkinleştirildiğinde artık sürücü izleme sistemi sürücünün dikkatini belirlemek için öncelikle kabin kamerasına bakacak.” diyen Tesla, belirli şartlar sağlanmadığı zamansa araçların (Örneğin güneş gözlüğü takıldığında gözlerin görülememesi ya da yüzü kapatan şapka takılması vb. gibi) direksiyon üstünden doğrulama yapmaya/istemeye devam edeceğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket, bundan önce bir menzil detayıyla gündeme gelmişti. Tesla, geçtiğimiz haftalarda ABD’de yeni bir uzun menzilli Model Y RWD’nin satışına başladı. Bu 514 km menzili bulunan 45 bin dolarlık araç sonrasında, 418 km’lik Model Y RWD’nin satışı sonlandırıldı. İşte tam olarak bu konuda bir açıklama yapan şirket CEO’su Elon Musk, “Son birkaç ay içinde üretilen 418 km menzilli Model Y’ler, sahip olduğunuz pil hücrelerine bağlı olarak 1.500 ila 2.000 dolar karşılığında (64 ila 96 km arasında ekstra menzil gelecek) daha fazla menzile sahip olabilecek. Bunu sunmak için yasal onaylar üzerinde çalışılıyor.” dedi.

Türkiye’de bir süredir tek motorlu Model Y için özel sipariş verilemiyordu. Geçtiğimiz haftalarda bu durum değişmiş, 455 km WLPT menzil açıklanan Model Y versiyonunun (Yüzde 10’luk ÖTV diliminde yer alıyor) resmi satışına başlanmıştı. Tek motorlu yani arkadan itişli bu 216 beygirlik (430 Nm tork) model için fiyat 1 milyon 791 bin TL’den başlıyor, tahmini teslimat tarihi ise haziran-temmuz olarak açıklanıyor. Model Y’nin çift motorlu versiyonu ise şu an 3 milyon 81 bin TL’den başlıyor.

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı