reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model 3 Performance

Tesla, tam otomatik pilot altyapısındaki direksiyon uyarısını kaldıracak

 - Güncelleme: 10 Mayıs 2024 10:38

Elon Musk tarafından resmi olarak doğrulandığı kadarıyla Tesla, otomatik pilot altyapısındaki direksiyon uyarısını kaldıracak.

Tesla araçların tamamen otonom sürüş sisteminde önemli bir direksiyon uyarısı yer alıyor. Sistem henüz yüzde 100 kararlı çalışmadığı için Model serisi araçlar sürücülerin dikkatlerini yola verdiğinden emin olmak için, kısa aralıklarla direksiyonun tutularak hafif bir güç uygulanmasını istiyor. İşte bu sistemin önümüzdeki hafta çıkacak Full Self-Driving v12.4 yazılım güncellemesi ile kaldırılacağı aktarılıyor. Elon Musk tarafından doğrulanan bu gelişme, şirketin başına yasal olarak bazı sorunlar açabilir çünkü otomatik pilot sistemi inanılmaz gelişmiş olmasına rağmen halen görsel bir denetim gerektiriyor. Bu direksiyon uyarısının etrafından farklı şekilde dönenler bulunuyor ancak uyarı tamamen kaldırıldığı zaman büyük riskler oluşabilir, bu nedenle hayatını kaybedenler gündeme gelebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket, bundan önce bir menzil detayıyla gündeme gelmişti. Tesla, geçtiğimiz haftalarda ABD’de yeni bir uzun menzilli Model Y RWD’nin satışına başladı. Bu 514 km menzili bulunan 45 bin dolarlık araç sonrasında, 418 km’lik Model Y RWD’nin satışı sonlandırıldı. İşte tam olarak bu konuda bir açıklama yapan şirket CEO’su Elon Musk, “Son birkaç ay içinde üretilen 418 km menzilli Model Y’ler, sahip olduğunuz pil hücrelerine bağlı olarak 1.500 ila 2.000 dolar karşılığında (64 ila 96 km arasında ekstra menzil gelecek) daha fazla menzile sahip olabilecek. Bunu sunmak için yasal onaylar üzerinde çalışılıyor.” dedi.

Türkiye’de bir süredir tek motorlu Model Y için özel sipariş verilemiyordu. Geçtiğimiz haftalarda bu durum değişmiş, 455 km WLPT menzil açıklanan Model Y versiyonunun (Yüzde 10’luk ÖTV diliminde yer alıyor) resmi satışına başlanmıştı. Tek motorlu yani arkadan itişli bu 216 beygirlik (430 Nm tork) model için fiyat 1 milyon 791 bin TL’den başlıyor, tahmini teslimat tarihi ise haziran-temmuz olarak açıklanıyor. Model Y’nin çift motorlu versiyonu ise şu an 3 milyon 81 bin TL’den başlıyor.

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı