reklamı kapat

POPÜLER

Tesla robotaksi

Elon Musk, Tesla “robotaksi” için tarihi verdi

 - Güncelleme: 06 Nisan 2024 10:10

Dünyanın en zengin insanlarından olan Elon Musk, dün gece uzun zamandır masada olan Tesla “robotaksi” için tarihi verdi.

Elon Musk’a göre Tesla robotaksi yani otonom / sürücüsüz olarak yol alabilecek taşıma aracıyla 8 Ağustos tarihinde resmi olarak tanışacağız. Musk henüz bu araç için herhangi bir bilgi ya da üstü kapalı detay vermiyor. Yukarıdaki gibi görünme ihtimali bulunan ancak çok daha ufak tasarlanmış olabileceği de iddia edilen araç, belirli lokasyonlarda yorulmadan yolu taşıyacak ve yüksek ihtimalle bu konudaki en gelişmiş seçeneklerden birisi olacak. Dün gece de Reuters tarafından paylaşılan 25 bin dolarlık Tesla iptal edildi dikkat çekmiş, bunu şirketin CEO’su Elon Musk hızlı şekilde yalanlamıştı. Bu konuda, “Reuters bir kez daha yalan söylüyor” diyen Elon Musk, ekstra bir bilgi vermedi ancak olası adıyla 25 bin dolarlık Model 2 için kapıyı net olarak açık tuttu. Uzun zamandır gündemde olan bu Model 3’ten daha ucuz elektrikli araç, firmanın satışlarını ciddi seviyede artırma potansiyeli taşıyor ve sık sık üretim yeri konusunda bilgilerle gündeme geliyor. Bu aracın uzun zamandır Meksika’da açılacak bir fabrikada üretileceği konuşuluyor ancak bu konuda henüz bir doğrulama yapılmış değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dün şirketle alakalı bir gelişme daha ses getirmişti. Elon Musk, geliştirmiş Tesla Full Self-Driving (FSD) / otomatik pilot sisteminin diğer otomobil üreticilerine lisanslanabileceğini belirtiyor. Bunu daha önce de söyleyen Musk, yıllardır geliştirilen ve çok sayıda eleştiri alan sistemi Model serisi araçlara özel bırakmak istemiyor. Bu lisanslama üstünden çok büyük gelir elde etme imkanı olan şirket, uzun zamandır FSD temelinde vadettiği deneyimi sunamıyor, sistem aşırı gelişmiş olmasına rağmen halen umut edilen ya da sözü verilen seviyeden uzakta yer alıyor.

Bu arada elbette süreçte sadece Tesla çalışmıyor, hemen her firma kendi otomatik pilot sistemini geliştiriyor. Bu açıdan FSD sistemine diğer firmalardan aşırı büyük bir talep olması beklenmiyor. Ancak yine de bazı üreticilerin özellikle ABD pazarı için Tesla’dan FSD lisanslı alabileceği düşünülüyor.

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı