reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Robotaksi

Tesla “robotaksi” için hazırlanan uygulama arayüzü gösterildi

Dünyanın en zengin insanlarından olan Elon Musk, geçtiğimiz hafta uzun zamandır masada olan Tesla “robotaksi” için bir tarih vermişti.

Elon Musk tarafından açıklandığı kadarıyla Tesla robotaksi yani otonom / sürücüsüz olarak yol alabilecek taşıma aracıyla 8 Ağustos tarihinde resmi olarak tanışacağız. Halen çok fazla detayın olmadığı araç, belirli lokasyonlarda yorulmadan yolu taşıyacak ve yüksek ihtimalle bu konudaki en gelişmiş seçeneklerden birisi olacak. Robotaksi’yi şimdi gündeme getiren ise direkt olarak firma tarafından paylaşılan yukarıdaki uygulama görselleri oldu. Araç bu uygulama üzerinden çağırılacak, yolculuk/rota bu uygulamadan takip edilebilecek ve aracın içindeki klimanın sıcaklığı direkt olarak hazırlanan uygulamadan değiştirilebilecek. Müzik kontrolünü de uygulamaya yerleştirecek gibi görünen Tesla, aracın kaç kişi alabileceğini de açık olarak gözler önüne serecek. Uygulamada maksimum 4 kişiyi taşıyacak Model Y ya da Model 3 tarzı bir araç görünüyor ancak Robotaksi’nin halen nasıl olacağı bilinmiyor. Hatta birden fazla versiyon da olabilir, bir model çok sayıda yolcu taşıyabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz haftalarda şirketle alakalı bir gelişme daha ses getirmişti. Elon Musk, geliştirmiş Tesla Full Self-Driving (FSD) / otomatik pilot sisteminin diğer otomobil üreticilerine lisanslanabileceğini belirtiyor. Bunu daha önce de söyleyen Musk, yıllardır geliştirilen ve çok sayıda eleştiri alan sistemi Model serisi araçlara özel bırakmak istemiyor. Bu lisanslama üstünden çok büyük gelir elde etme imkanı olan şirket, uzun zamandır FSD temelinde vadettiği deneyimi sunamıyor, sistem aşırı gelişmiş olmasına rağmen halen umut edilen ya da sözü verilen seviyeden uzakta yer alıyor. Bu arada elbette süreçte sadece Tesla çalışmıyor, hemen her firma kendi otomatik pilot sistemini geliştiriyor. Bu açıdan FSD sistemine diğer firmalardan aşırı büyük bir talep olması beklenmiyor. Ancak yine de bazı üreticilerin özellikle ABD pazarı için Tesla’dan FSD lisanslı alabileceği düşünülüyor.

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı