reklamı kapat

POPÜLER

drone

Geliştirilen özel bir drone modeliyle hız rekoru kırıldı [Video]

Geliştirilen özel bir drone modeliyle hız rekoru kırıldı. Modelin arkasında Luke Maximo Bell ve babası Mike Bell yer aldı.

Fotoğrafçı Luke Maximo Bell ve Mike Bell tarafından hazırlanan drone modeli, ulaşılan tam 480 km/s hız ile Guinness rekoru kırmayı başardı. Nasıl üretildiği yukarıdaki videoda gözler önüne serilen model, roket gibi bir gövdeye sahip ve kesinlikle kolay bir şekilde hayata geçirilmemiş. Daha önceki rekorun 360 km/s seviyesinde olduğu ve Ryan Lademann‘a ait olduğu söyleniyor, yeni modelin 500 km/s hızı geçebildiği de gösteriliyor. Bundan önce Red Bull, özel geliştirilen ve yüksek hıza çıkabilen bir drone ile Max Verstappen’in kullandığı Formula 1 aracını havadan takip etmesi ve bunun için güzel bir video yayınlanması ile ses getirmişti. Aşağıdaki TikTok bağlantısında ya da burada izleyebileceğiniz bu harika videoda, Silverstone pistine çıkan Max Verstappen kontrolündeki Formula 1 aracı Dutch Drone Gods (DDG) desteğiyle hazırlanan özel bir drone modeliyle havadan takip edildi. Keşke gerçek yarışlarda da olsa dedirten bir bakış açısı getiren çekimde kullanılan hava aracı, açıklamaya göre 350 km/s hıza çıkabiliyor ve bu hızda 3 dakika boyunca kalabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu çekim hakkında pilot Ralph Hogenbirk (Shaggy FPV olarak da biliniyor), “Formula 1 aracını sürekli olarak kadrajda tutacak kadar hızlı bir drone yaratmak çok zorlu bir projeydi ve bu kesinlikle şimdiye kadar yaptığım en çılgın çekimdi. Geniş açı çekimleri gördüğünüzde Formula 1 araçlarının hızına dair perspektifinizi kaybediyorsunuz. Drone ile bu kadar yakına girdiğiniz zamansa tüm deneyimin adeta içine giriyorsunuz. Eminim çok da uzak olmayan bir gelecekte bu çekimleri yayınlarımızın bir parçası olarak göreceğiz.” açıklamasında bulundu. Formula 1 yönetimi bazı gerçek yarışlarda yarış drone’ları ile çekim denemeleri yaptı ancak hiçbiri bu kadar kaliteli ya da etkileyici değildi.

@redbullmotorsports

One of a kind 🔥 this drone can follow an #F1 car for an entire lap. Watch the full clip through link in bio.

♬ original sound – Red Bull Motorsports

Drone rekoru yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobili ile tanışın