reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram için bir BeReal ilhamlı “Peek” özelliği geliyor

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ağlarından olmayı sürdüren Instagram için BeReal ilhamlı Peek özelliği geliyor.

Alessandro Paluzzi tarafından bulunduğu kadarıyla daha önce “Quick Snap” olarak geçen şimdi ise “Peek” adı verilen bu özellik, BeReal gibi anlık paylaşımlara odaklanıyor. Bu yapı kişilerin arkadaşlarıyla direkt olarak Instagram kamerasıyla çektikleri (Galeriden yükleme izni yok) ve üzerinde herhangi bir düzenleme yapmadıkları (Filtre uygulamak da yok) fotoğraflar paylaşmasını merkeze alıyor. Aktarıldığı kadarıyla fotoğraflar sadece bir kere görüntülenebilecek ve şirkete göre düzenleme izni olmadığından altyapıda “gerçek fotoğraflar” ya da “gerçek anlar” merkeze alınacak. Peek henüz ne zaman çıkacak bilinmiyor ancak geliştirme çalışmaları aktif olarak sürüyor. Şirket en son “Hikayeler” için yeni çıkartmalar getirmişti. Instagram Hikayeleri için getirilen yeni çıkartmalardan ilki, “Sen de ekle” altyapısı temelinde görev yapıyor ve ortak müzik paylaşımına odaklanıyor. Bir diğer yeni hikaye çıkartması, kişilerin geçmiş anılarını klasik fotoğraf çerçevelerinde paylaşmasına imkan tanıyor. Gelen diğer hikaye çıkartması gizli fotoğraf paylaşımına odaklanıyor (Bulanık yapıda), paylaşılan fotoğrafı görmek için kişilerin çıkartma üzerinden paylaşımı yapan kişiye mesaj göndermesi gerekiyor. Gelen son hikaye çıkartmasıyla ise film rulosundaki video veya fotoğrafların bir bölümü, hikayelere veya Reels’lere eklemek adına özel bir çıkartmaya dönüştürebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunlardan önce ise bir algoritma adımı ses getirmişti. Geçtiğimiz hafta yapılan resmi açıklamaya göre Instagram algoritması artık sürekli olarak başkalarının içeriklerini paylaşan kişileri değil, orijinal içerikler üretenleri öne çıkaracak. Ufak hesapların bulunurluğu ya da başka bir deyişle platform içindeki görünürlüğünü artırmak adına güzel görünen bu adım, şu aşamada sadece “Reels” tarafı için devreye alınıyor.

Yeni dönemde sürekli başkalarının içeriklerini çalarak paylaşanlara algoritma temelinde cezalar uygulayacaklarını belirten şirket, “Mevcut içerik sıralama sistemimizde büyük takipçi kitlelerine sahip içerik üreticiler ve sürekli olarak başkalarının içeriklerini yeniden paylaşanlar,  algoritma önerileri özelinde küçük kitleye sahip orijinal içerik üreticilerden daha fazla erişim elde etti. Bu nedenle tüm içerik üreticilere yeni kitlelere ulaşma konusunda daha eşit bir şans vermek için yaptığımız algoritma değişikliğinin önemli olduğunu düşünüyoruz.” demişti.

Instagram gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers