reklamı kapat

POPÜLER

Instagram LOG Tasarım

Instagram, Reels’lerin takipçilere gösterilmediği bir test altyapısı geliştiriyor

 - Güncelleme: 01 Haziran 2024 09:34

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ağlarından olmayı sürdüren Instagram, Reels’lerin takipçilere gösterilmediği bir altyapı geliştiriyor.

Instagram, yakında paylaşılan Reels’lerin takipçilere gösterilmediği bir altyapıyı kullanıma sunacak. Farklı formatların ya da içeriklerin nasıl performans göstereceğini görmek için geliştirilen “deneysel mod” isimli özellik, aktif edildiği zaman paylaşılan Reels’leri takipçilerin akışlarına düşürmeyecek. Bu özellik açıkken paylaşılan Reels’ler 24 saat içerisinde kaldırılarak arşive alınacak, eğer özel olarak seçmezseniz Reels’ler profillerde de gösterilmeyecek. Dün de “Notlar” odaklı bir adım atılmıştı. Evet, çok fazla öne çıkmıyor olsa da Instagram içinde bir “Notlar” özelliği yer alıyor. Bu özelliği firma daha önce görmeyenler için şu şekilde tanımlıyor: “Notlar, güncelleme ve düşünceleri belirli kişilerle kısa gönderiler olarak paylaşabileceğiniz bir alan sağlar. Instagram’da başkalarıyla en fazla bir not paylaşabilirsiniz. Notunuz Instagram mesajlaşmasında gelen kutunuzun üst kısmında ve profil resminizin üzerinde görünecektir. Notunuzu siz ve diğer kişiler gelen kutusunun veya profilinizin üst kısmında en fazla 24 saat boyunca görürsünüz. Bu süre dolduktan sonra notunuz artık Instagram’da görünmez. Notunuz önce üzerine, daha sonra Notu sil’e dokunularak istediğiniz zaman silinebilir.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu özelliği geçtiğimiz günlerde güncelleyen Instagram, artık başkalarının notlarını beğenmenize imkan tanıyor. Buna ek olarak artık notunuzda başkalarından bahsedebiliyorsunuz. Güncelleme kapsamında Notlar özelliğine “Not İstemleri” isimli bir altyapı da dahil oluyor. Daha önce kısıtlı bir kitle üzerinde test edilen bu altyapı, arkadaşların kendi yazdıkları notlarla cevap verebileceği notların paylaşılmasını temel alıyor.

Instagram için başka özellikler de yolda bulunuyor. Alessandro Paluzzi tarafından bulunduğu kadarıyla Instagram yakında kişilerin yeni özelliklere erken erişim elde etmesini sağlayacak bir altyapı kullanıma sunacak. Buna ek olarak platforma üretken yapay zeka kullanarak sohbet temaları oluşturma özelliği de getirilecek. “Riffs” isimli yeni bir Reels akış filtresi üzerinde çalıştığı da bulunan firma, “Öne Çıkan Hikaye” yanına “Öne Çıkan Müzik” oluşturma seçeneğini eklemek için de planlar yapıyor.  Yine Paluzzi kadarıyla daha önce “Quick Snap” olarak geçen şimdi ise “Peek” adı verilen yeni bir özellik de yolda.

Bu özellik daha önce görmediyseniz BeReal gibi anlık paylaşımlara odaklanıyor. Bu yapı kişilerin arkadaşlarıyla direkt olarak Instagram kamerasıyla çektikleri (Galeriden yükleme izni yok) ve üzerinde herhangi bir düzenleme yapmadıkları (Filtre uygulamak da yok) fotoğraflar paylaşmasını merkeze alıyor. Aktarıldığı kadarıyla fotoğraflar sadece bir kere görüntülenebilecek ve şirkete göre düzenleme izni olmadığından altyapıda “gerçek fotoğraflar” ya da “gerçek anlar” merkeze alınacak. Peek henüz ne zaman çıkacak bilinmiyor ancak geliştirme çalışmaları aktif olarak sürüyor.

Instagram gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers